عوارض کوتاهی پا (اختلاف طول پاها)

عوارض کوتاهی پا | متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

عوارض کوتاهی پا

اختلاف طول دائمی ممکن است به دلیل آسیب‌دیدگی‌های گذشته ایجاد شود. به عنوان مثال، شکستگی یا اختلاف طول ممکن است باعث رشد نامتقارن در کودک شود. در مواردی که اختلاف طول دائمی باعث عدم تعادل در همه مفاصل از جمله مفاصل لگن و ستون فقرات شده باید با استفاده از کفی‌های طبی این عارضه را در حد امکان تحت درمان قرار داد. اگر مشکل با استفاده از این روش برطرف نشد، باعث تنش عضلانی، فرسودگی و فرسایش مفاصل، کمر درد، پا درد و ایجاد علائم دیگر می‌شود.در این نوشتار از سایت متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان قصد داریم عوارض کوتاهی پا را بررسی کنیم.

زمانی که اختلاف طول پاها درمان شد می‌توان به کمک تنظیمات کایروپرکتیک، توانایی‌های حرکتی و ترازی مفاصل را اصلاح نموده و با انجام تمرینات ورزشی صحیح، عضلات اطراف مفصل شامل ستون فقرات و گردن را تقویت نمود.

مشکلات پاها و مچ‌های پا باعث می‌شود که طول پاها اختلاف پیدا کنند یا برعکس – اختلاف طول پاها غالباً باعث ایجاد مشکلات در پاها شامل ضعف مچ پا یا درد کف پا می‌شود.
درک این مطلب بسیار مهم است که پاها، زانوها و ستون فقرات همه بخشی از یک ساختار مشابه هستند و اصلاح یکی باعث می‌شود که بقیه این اجزا در وضعیت بهتری قرار گیرند.

آیا طول پاهای چپ و راست بیشتر مردم برابر نیست؟

اکثر ما فکر می‌کنیم که بدن انسان متقارن است؛ اگر یک خط از بالا به پایین میان بدن بکشیم، قسمت‌های راست و چپ روی هم منطبق می‌شوند. در واقع، درجاتی از نامتقارنی نیز در بدن هر فرد وجود دارد. اختلاف طول پا که در آن یک پا آناتومیکی یا عملکردی از پای دیگر کوتاه‌تر است به عنوان یک “حالت عادی” در نظر گرفته می‌شوند: عارضه‌ای که بسیار شایع است؛ وجود این حالت تعجب‌آور نیست.

تفاوت بین اختلاف طول پاها از نظر عملکردی و آناتومیکی چیست؟

اختلاف آناتومیکی طول پا به حالتی گفته می‌شود.که به دلایل اختلاف در نرخ رشد، شکستگی یا بدشکلی، یک پا از نظر فیزیکی از پای دیگر کوتاه‌تر است. در اختلاف عملکردی طول پا، هر دو پا طول برابر دارند اما به دلیل عدم تعادل در وضعیت بدن یا انقباضات نابرابر عضلانی یک پا از پای دیگر کوتاه‌تر به نظر می‌رسد. یکی از مثال‌هایی که می‌توان برای اختلاف عملکردی طول پاها گفت این است که:

ساختارهای پای راست (قوس‌ها، استخوان‌ها، عضلات، تاندون‌ها و…) همه به درستی کار کرده.و طرف راست بدن را در وضعیت با ثبات حفظ می‌کند. اگر قوس یا استخوان‌های پای چپ مشکل داشته باشند. ثبات وضعیتی بدن کاهش می‌یابد که باعث می‌شود در حالی که ایستاده‌اید یا راه می‌روید پای چپ کوتاه‌تر باشد. عملکرد پای چپ شما در این حالت مانند پایی است که کوتاه باشد زیرا نمی‌تواند به اندازه پای راست نقش خود را در پایداری بدن ایفا کند. این عدم تعادل می‌تواند باعث اعمال فشار، استرس و درد در زانوها، ران‌ها، لگن‌ها و ستون فقرات شود.

آیا در هنگام نگاه کردن در آینه یا لنگیدن در هنگام راه رفتن نمی‌توانم متوجه کوتاه بودن پای خود شوم؟

نه همیشه. با این که دلایل اختلاف طول پاها بسیار واضح هستند و ممکن است قابل مشاهده باشند.اما اختلال طول کمتر از ۲۵ میلی‌متر (حدود یک اینچ) معمولاً با مشاهده قابل تشخیص نیست. در واقع، ممکن است پای شما برای سالیان طولانی کوتاه‌تر شود و شما متوجه آن نشوید.

چه میزان اختلاف طول در پاها بر سلامت بدن تأثیر می‌گذارد؟

بسیاری از محققان پزشکی بر این عقیده‌اند.که حتی چند میلی‌متر اختلاف در طول پاها (یک‌چهارم اینچ یا حتی کمتر) ممکن است دلیل اولیه ابتلا به کمر درد یا مشکلات ران‌ها بوده و یک عامل فشار و استرس مضاعف بر پاها باشد.

برای مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر مهدی احمدی و سمیرا عشاقی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان کلیک کنید.

عوارض کوتاهی پا | متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان


بیشتر بدانید:

روش‌های درمان نرمی غضروف کشکک زانو

علل انحراف و جابجایی کشکک زانو

ژنتیک و بیماری ALS یا اسکلروز جانبی آمیوتروفیک

درمان اختلاف طول پا

عوارض کوتاهی پا (اختلاف طول پاها)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top