روش های پیشگیری و درمان خشکی کمر

روش های پیشگیری و درمان خشکی کمر | متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

روش های پیشگیری و درمان خشکی کمر

اگر اغلب در صبح با خشکی کمر بیدار شدید چکار باید انجام بدهید؟ اولین کار مراجعه به متخصص درد برای یافتن دلیل اصلی درد است که می تواند به حل مشکل کمک کند. در این نوشته از سایت متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان به معرفی روش های پیشگیری و درمان خشکی کمر می پردازیم. تا پایان این نوشته همراه ما باشید.

پیشگیری از خشکی کمر

ایجاد عاداتی برای مراقبت از بدن می تواند از خشکی کمر در هنگام خواب یا حالت نشسته جلوگیری کند. عوامل خطرناک در ایجاد کمردرد شامل ژنتیک، سن، فعالیت بدنی و سلامتی کلی می باشد.

فعالیت بدنی عضلات را تقویت و به پشتیبانی ستون فقرات کمک می کند. اگر عضلات به خاطر عدم فعالیت ضعیف بشوند، ستون فقرات مستحکم نخواهد بود و درد ایجاد می شود.رژیم غذایی سالم با مقدار کافی ویتامین D و کلسیم از استخوان های سالم حمایت می کند. بنابراین ستون فقرات سالم و قوی خواهید داشت. ورزش و رژیم غذای مغذی نیز به کنترل وزن مناسب کمک می کند. افزایش وزن بدن فشار بیشتری را روی ستون فقرات می آورد. باعث ایجاد درد شده و فرسودگی دیسک های بین مهره ای را تسریع می کند. استعمال دخانیات جریان خون غنی از اکسیژن را به ستون فقرات مختل می کند. و باعث تخریب دیسک ها و بافت های ستون فقرات می شود.

بنابراین، توقف استعلام دخانیات بهترین را برای داشتن سبک زندگی سالم و جلوگیری از کمردرد می باشد. اگر کمردرد دارید، متخصص فیزیوتراپی می تواند ورزش هایی را برای شما اررائه بدهد تا به استحکام ستون فقرات و پیشگیری از درد کمک کند. حالت بدنی خوب و ایجاد پشتیبانی مناسب از کمر نیز به جلوگیری از کمردرد کمک می کند. قوز کردن روی میز در تمام روز بدون هیچ پشتیبانی می تواند باعث کمردرد شود. با ایجاد فضای کاری ارگانومیک، وقفه مرتب در نشستن، کش دادن بدن و راه رفتن از درد پیشگیری کنید.

مطالعه بیشتر : پاسخ به سوالات رایج آب آوردن زانو

وزنه برداری سنگین و مکرر، هل دادن یا کشیدن وزنه نیز ممکن است باعث آسیب های دردناک به ستون فقرات شود. اگر برداشتن وزنه ای ضروری است، مطمئن شوید که این حرکت را به شکل درست انجام می دهید و کمر خود را هنگام بلند کردن وزنه نمی چرخانید. کفش های پاشنه بلند که راحت نیستند نیز می توانند به ایجاد کمردرد کمک کنند. کفش های پاشنه بلند نحوه خم شدن ستون فقرات هنگام ایستادن را تغییر می دهد و منجر به ایجاد درد می شود. با پوشیدن کفش های پاشنه کوتاه مناسب می توان از این مشکل اجتناب کرد. اگرصبح بعد از خواب، در پایین کمر خود درد داشتید، می توانید تشک خود را متهم کنید. یک تشک فرسوده یا نامناسب می تواند انحنای ستون فقرات را بیشتر کند. اما تشک محکم و مناسب می تواند ستون فقرات را حمایت کرده و از ایجاد درد جلوگیری کند.

روش های درمان خشکی کمر

گاهی اوقات، یک تغییر ساده در سبک زندگی می تواند تفاوت بزرگی را ایجاد کند – مانند جایگزینی تشک قدیمی با یک تشک با کیفیت.

ورزش

  • کشش:

قبل از خارج شدن از تخت، عضلات و مفاصل خود را به آرامی با کشش بیدار کنید. زانوهای خود را به سمت قفسه سینه بیاورید تا پایین کمر را کشش دهید و همچنین بازوهای خود را بالای سر و پاهای خود را در خلاف جهت بکشید. به نواحی سفت بدن خود توجه کنید، سپس با متخصص فیزیوتراپی یا پزشک در مورد حرکات کششی که می توانند به شما کمک کنند صحبت کنید.

عوامل بروز احساس خشکی کمر | متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

  • استقامت هسته بدن:

قوی کردن عضلات هسته بدن می تواند به بهبود ساختار کلی بدن و کاهش کمردردی که دارید، کمک کند. خیر، ما در مورد انجام هزاران حرکت ورزشی کرانچ در روز صحبت نمی کنیم – زیرا ورزش های شکمی خاص می توانند مشکل را تشدید کنند. متخصص فیزیوتراپی می تواند توصیه های منحصر به فردی را ارائه بدهد که حرکات ورزشی پلانک، کششی، عضلات میانی بدن (با شدت کم) و نکات دیگر برای کمک به ساختار کلی بدن را شامل شود.

گرما و سرما

پزشک همیشه به بیمار توصیه می کند که پک های سرد و گرم را برای اینکه متوجه بشود کدام یک درد را کاهش می دهد امتحان کند. به طور کلی یخ درمانی که توسط کیسه یخ انجام می شود برای التهاب بهتر است و به کاهش ورم کمک می کند. اما گرما که توسط بطری آب گرم یا پدهای گرم انجام می شود برای کاهش فشار، گرفتگی و اسپاسم عضلات مناسب می باشد.

درمان جسمانی

فیزیوتراپی می تواند به پیشگیری و تسکین کمردرد در هنگام استراحت کمک کند. متخصص فیزیوتراپی در حرکات کششی، ورزش ها و ماساژهای مورد نیاز و درمان غیر تهاجمی کمردرد تخصص دارند. متخصص درمان جسمانی می تواند به تشخیص دیگر بخش های زندگی شما که ممکن است در کمردرد دخیل باشند مانند حالت بدنی نامناسب یا فضای کاری غیر ارگونومیک، کمک کنند.

داروها

زمانی که درد شدیدتر شد، دارو می تواند درد را سریعا رفع کند. در مورد داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن یا NSAIDs با پزشک خود مشورت کنید. برای کمردرد شدید، گاهی داروهای تجویزی استفاده می شوند. اما شما باید مراقب باشید و از اعتیاد به این مسکن ها دوری کنید. داروها باید به عنوان راه حلی کوتاه مدت استفاده شوند تا بتوانید مشکل را از ریشه برطرف کنید.

صفحه اینستاگرام متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

تزریق نخاعی

اگر درد مزمن پایدار بود، تزریق نخاعی احتمالا به شل کردن عضلات و درمان درد کمک کند. تزریق استروئیدی می تواند درد التهاب مربوط به سیاتیک را درمان کند، اما استروئید برای استفاده طولانی مدت توصیه نمی شود.

جراحی

اگر درد شدید و مزمن به درمان های غیر تهاجمی جواب نداد، پزشک معالج امکان دارد جراحی را به عنوان آخرین گزینه پیشنهاد بدهد. جراحی همیشه موفق نیست و می تواند دوره نقاهت طولانی داشته باشد. در طی جراحی، پزشکان می توانند دیسک های بین مهره ای آسیب دیده، فیوژ یا هم ترازی مهره ها یا کاشت تحریک کننده اعصاب برای اختلال در سیگنال های درد با تحریک الکتریکی را انجام دهند. درمان جسمانی می تواند به روند بهبودی پس از جراحی کمک کند.

آب درمانی

متخصص درمان جسمانی اغلب آب درمانی مانند ورزش در استخرهای درمانی آب گرم را برای خشکی کمر پیشنهاد می دهند. خاصیت شناور بودن آب به کاهش کشیدگی مفاصل کمک می کند. و باعث تقویت و کشش خفیف عضلات می شود. حتی غوطه ور بودن در آب گرم می تواند به شل کردن عضلات، رفع فشار و همچنین افزایش گردش خون کمک کند.

 


مطالب پیشنهادی:

زخم پای دیابتی و انواع آن

تشخیص و درمان ای ال اس

بررسی درمان های غیر جراحی صدا دادن مفصل شانه

روش های پیشگیری و درمان خشکی کمر
Scroll to top