روش‌های تشخیص شکستگی در مهره‌های کمر

روش‌های تشخیص شکستگی در مهره‌های کمر | متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

روش‌های تشخیص شکستگی در مهره‌های کمر

علائم شکستگی در مهره‌های کمر

 • تب شدید
 • درد شدید
 • بی حسی، ضعف
 • بی اختیاری ادرار و عدم کنترل روده

 

روش‌های تشخیص شکستگی در مهره‌های کمر

 • انجام تست مغز و اعصاب

پزشک با توجه به نوع و شدت صدمه با استفاده از تست مغز و اعصاب به بررسی بیشتر می‌پردازد. با این روش تشخیص داده می‌شود که مغز و رشته‌های عصبی دچار آسیب شده‌اند یا نه. در این روش توانایی تحرک اندام‌ها و راه رفتن مورد بررسی قرار می‌گیرد تا واکنش‌های عصبی مشخص شود.
تصویر برداری

بر اساس نوع حادثه پزشک با استفاده از تصویربرداری به بررسی میزان شدت وارد شده می‌پردازد. اطلاع از آن برای انتخاب شیوه درمان شکستگی مهره های کمر مهم است. معمولا به کمک ۳ شکل مختلف کار تصویر برداری انجام می‌شود. در ادامه به معرفی این روش‌ها می‌پردازیم.

تصویر برداری MRI

تصویر برداری MRI با انتشار اشعه‌های قدرتمند بر محل درد به راحتی تصاویر با کیفیتی از میزان صدمات و آسیب‌های وارد شده به عصب و نخاع ارائه می‌دهد.

سی تی اسکن

سی تی اسکن روش دیگری است که با تابش اشعه ایکس به ستون فقرات و عبور آن از بافت‌ها تصاویری از مهره‌ها و ستون فقرات ظاهر می‌شود. این تصاویر به خوبی وضعیت کانال نخاعی، محتویات آن و ساختار اطراف آن را نشان می‌دهد. گاهی پزشکان برای دریافت اطلاعات دقیق‌تر سی تی اسکن را با میلوگرام انجام می‌دهد. در این روش مایعی را در کمر تزریق کرده تا به خوبی بتواند کانال نخاع را نشان دهد. این بهترین روش برای مواقعی است که تکه‌ مهره‌های شکسته شده به نخاع وارد می‌شود.

اشعه ایکس

روش دیگری که برای عکسبرداری از ستون فقرات استفاده می‌کنند اشعه ایکس نام دارد. در این روش نیز با تاباندن اشعه ایکس به بدن، تصاویری از ستون فقرات و ضایعه را نشان می‌دهد.

روش‌های تشخیص شکستگی در مهره‌های کمر | متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

صفحه اینستاگرام دکتر مهدی احمدی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

 • آزمایش سنجش تراکم استخوان

این روش برای کسانی مناسب است که مبتلا به پوکی استخوان رنج هستند و به همین علت دچار شکستگی در مهره‌های کمر شده‌اند. با کمک این آزمایش پوکی استخوان و شدت آن نیز مشخص می‌شود.

 • درمان شکستگی مهره‌ های کمر

درمان شکستگی مهره های کمر، به شدت آسیب بستگی دارد. در اکثر موارد شدت صدمه آنقدر زیاد نیست که نیاز به بستری شدن و جراحی پیدا کند. در چنین شرایطی با استفاده از روش‌های مختلفی به تسکین درد و بهبودی کمک می‌کنند.

روش های شایع درمان بسته شکستگی مهره های کمر شامل روش های زیر می باشد:

 1. لیزر نوکلوئوتومی
 2. آندوسکوپی به روش هیدروسیژن
 3. تزریق های ترنسفورمینال
 4. تزریق در فاست
 5. رادیوفرکوئنسی

روش های استراحت و کاهش فعالیت، فیزیوتراپی، بریس و کمربند طبی، تزریق اوزون، بلوک عصبی، رادیوفرکوئنسی و جراحی ستون فقرات از سایر روش های درمان می باشد.


مطالعه بیشتر:

اشکال مختلف شکستگی در مهره‌های کمر

ورزش و حرکات درمانی برای شکستگی مچ پا

روش‌های تشخیص شکستگی در مهره‌های کمر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top