طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان - دکتر سمیرا عشاقی و دکتر مهدی احمدی

خدمات بخش طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان 

توانبخشی و طب فیزیکی یک فرایند هدفمند است که افراد مبتلا به اختلالات حاد یا مزمن را قادر میسازد تا عملکرد جسمی، حسی، عقلی، روانشناختی خود را شناسایی کرده و بهبود بخشد و بر تواناییهای خود بمنظور تکیه بر استقلال و اراده خود تاکید کند. توانبخشی یک فرایند حرفه ای که نیازمند کار تیمی بیماران ، پرستاران متخصص، کاردرمانگران، فیزوتراپیست ها، متخصص توانبخشی، مشاورین متخصص و … جهت بازیابی توان از دست رفته فرد و بهبود اختلالات جسمی و … می باشد. 

خدماتی که در مرکز طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان توسط دکتر مهدی احمدی و دکتر سمیرا عشاقی انجام می شود عبارتند از : 

ارزیابی ساختار قامتی (آنالیز پاسچر) یکی از مهمترین موضوعات مهم در سلامت و ورزش است.
وجود ناهنجاری ها در ساختار اسکلتی بدن به مرور زمان موجب بروز بیماریها و جلوگیری از زندگی سالم می گردد. دستگاه آنالیز ساختار قامتی جهت سنجش و ارزیابی انحرافات اسکلتی بدن از جمله شانه ها، سرو گردن، ستون فقرات، لگن و انحرافات پا ساخته شده است.

توان بالاتر پرتو لیزر در این دستگاهها سبب شده عمق نفوذ لیزر در مقایسه با دستگاههای کم توان بیشتر باشد، از طرف دیگر بیشتر بودن توان خروجی و تدابیری که برای افزایش سطح تابش صورت گرفته، این امکان را ایجاد می کند که بتوان با دستگاههای لیزر پرتوان در مقایسه با دستگاههای کم توان، دوز درمانی مطلوب را برای یک منطقه درمانی وسیعتر در مدت زمان کوتاهتری فراهم نمود.

امروزه برای درمان اختلالات سیستم عضلانی – اسکلتی، روشهای مختلفی وجود دارد.
شاید بتوان گفت یکی از جدیدترین این روش ها، استفاده از شاک ویو است. موج شاک (SHOCK) به معنای ضربه ناگهانی است که به صورت لحظه ای، طی یک ضربه شدید و پر قدرت، بافتهای بدن را تحت تاثیر خود قرار می دهد.
امواج شاک همانند امواج اولتراسوند جزء امواج صوتی به شمار می آیند.

آثار مفید بیولوژیک مغناطیس درمانی احتمالا ناشی از تنظیم و تعدیل فعالیت پمپ های یونی سدیم-پتاسیم-کلسیم در سطح سلولی، افزایش جریان خون موضعی، تعدیل عملکرد سیستم عصبی خودکار و تقویت آن، افزایش ترشحات مفید بدن، بازسازی سلولهای فرسوده و افزایش رشد سلولهای سالم می باشد. 

پزشکان در موارد زیر که نشان دهنده وجود مشکلی در سیستم عصبی و عضلات است
و یا احتمال خطایی در پیام رسان اعصاب وجود دارد این تست را تجویز می کنند، مثل:
گز گز کردن و یا بی حسی دست و پا و یا قسمتی از بدن (نوروپاتی)
احساس ضعف در عضلات (میوپاتی)
درد تیرکشنده از گردن یا کمر به اندام ها (رادیکولوپاتی)
تروما (آسیب) به اعصاب محیطی سندروم های گیر افتادگی عصب (مثل CTS)
بیماری های ارثی (ژنتیکی) سیستم عصبی – عضلانی

بیوفیدبک تکنیکی است که در آن یک فرایند طبیعی فیزیولوژیک ناخودآگاه (مانند کنترل عضلات اسفنکتر روده بزرگ و مثانه) به صورت یک سیگنال دیداری و شنیداری به بیمار و درمانگر عرضه می شود تا کنترل مغزی بیمار برای کنترل این فراینده ها افزایش یابد. بیوفیدبک درمانی غیرتهاجمی و بدون درد است. این فرآیند بدون عارضه انجام شده و منجر به کاهش و حدف دارو، جلوگیری از جراحی و درمان دردهای کف لگن می شود.

استفاده از گاز اوزون یا اوزون درمانی به عنوان یک پیشرفت نوین و بدون عارضه در درمان بیماری های عضلانی و مفصلی، در پزشکی روز دنیا مطرح است. دراین روش درمانی گاز اوزون که غلظت آن توسط پزشک معالج تعیین می شود، به صورت کاملا تخصصی در بافت تزریق می شود. تبدیل اوزون به اکسیژن و انرژی آزاده شده از آن در بافت، موجت افزایش ATP سلولی و ترمیم بدون عارضه و طبیعی سلول های صدمه دیده می شود.

طب سوزنی روشی است که در آن سوزن های نازک مخصوصی در نقاط خاصی از بدن بیمار فروبرده می شود. این روش در حدود هزاران سال پیش در چین ابداع شده است. طب سوزنی از تسکین درد تا درمان بسیاری از بیماری ها کاربرد دارد. همچنین می توان آن را با سایر روشهای درمانی ترکیب کرد.
این روش درمانی می تواند طبق نظر درمانگر با یا بدون تحریک الکتریکی انجام گیرد.


دکتر سمیرا عشاقی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

دکتر مهدی احمدی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان
Scroll to top