چند نوع عفونت ناخن پا وجود دارد؟

چند نوع عفونت ناخن پا وجود دارد؟ | متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

چند نوع عفونت ناخن پا وجود دارد؟

عفونت ناخن پا می‌تواند منشا باکتریایی یا قارچ داشته باشد.

  • عفونت قارچی

عفونت‌ قارچی می‌تواند هر قسمتی از بدن شما را درگیر کند. قارچ‌ها به طور معمول در کنار باکتری‌های مختلف در بدن و روی آن وجود دارند. اما زمانی که یک قارچ شروع به رشد بیش از حد می‌کند، می‌تواند تبدیل به عفونت شود.
«اونیکومیکوزیس» یک عفونت قارچی است که ناخن‌های دست یا پا را درگیر می‌کند. عفونت‌های قارچی معمولاً باگذشت زمان ایجاد می‌شوند؛ بنابراین هرگونه تفاوت در ظاهر ناخن شما ممکن است نشان‌دهنده عفونت باشد.

  • علت گسترش عفونت قارچی

عفونت قارچی ناخن از رشد بیش از حد قارچ‌ها در داخل، زیر یا روی ناخنهای پا رخ می‌دهد. قارچ‌ها در محیط‌های گرم و مرطوب رشد می‌کنند؛ بنابراین این نوع محیط می‌تواند به طور طبیعی باعث افزایش جمعیت آن‌ها شود.
باید گفت قارچ‌هایی که از قبل در داخل بدن یا روی بدن شما وجود دارند می‌توانند باعث عفونت ناخن پا شوند.
اگر با فردی که عفونت قارچی دارد، در تماس باشید، ممکن است شما نیز به این عفونت مبتلا شوید. عفونت‌های قارچی می‌توانند در ناخن‌های پا بیشتر از ناخن‌های دست دیده شوند‌‌. احتمالاً به این دلیل که انگشتان پا معمولاً در کفش‌ قرار دارند که یک محیط گرم و مرطوب و بسیار عالی برای رشد قارچ به‌حساب می‌آید.
اگر برای مانیکور یا پدیکور ناخن به سالن زیبایی می‌روید حتماً بپرسید کارکنان آنجا چگونه ابزار خود را ضدعفونی می‌کنند و هرچند وقت یک‌بار این کار را انجام می‌دهند. ابزارهایی مانند سنباده و ناخن‌گیر اگر ضدعفونی نشوند، می‌توانند عفونت‌های قارچی را از فردی به فرد دیگر منتقل کنند.

صفحه اینستاگرام دکتر مهدی احمدی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

چه افرادی بیشتر دچار عفونت قارچی می‌شوند؟

علت‌های مختلفی برای عفونت قارچی ناخن وجود دارد که هر علتی نیز درمان مخصوص به خود را دارد. باید گفت بسیاری از علل عفونت قارچی ناخن قابل پیشگیری هستند‌. عواملی که خطر ابتلا به عفونت ناخن پا را افزایش می‌دهند، عبارت‌اند از:

♦دیابت
♦ بیماری که باعث ضعیف شدن گردش خون می‌شود.
♦ افراد بالای 65 سال
♦کاشت ناخن در سالن‌های آرایشی یا استفاده از ناخن‌های مصنوعی
♦شناکردن در استخر عمومی
♦داشتن آسیب ناخن
♦ داشتن آسیب پوستی در اطراف ناخن
♦انگشتان دست یا پای فرد برای مدت طولانی مرطوب باشند
♦سیستم ایمنی ضعیف

عفونت ناخن پا در مردان بیشتر از زنان و در بزرگسالان بیشتر از کودکان دیده می‌شود. اگر یکی از اعضای خانواده اغلب به این نوع عفونت‌های قارچی مبتلا می‌شود، احتمال اینکه شما نیز به عفونت‌های ناخنهای پا دچار شوید زیاد است. همچنین افراد مسن در معرض خطر بالایی برای ابتلا به عفونت قارچی ناخن هستند زیرا گردش خون ضعیف‌تری دارند. از طرفی با افزایش سن، ناخن‌ها کندتر رشد کرده و ضخیم‌تر می‌شوند.


مطالعه بیشتر:

علت عفونت ناخن پا چیست؟

درد استخوان دنبالچه در بارداری و عفونت دنبالچه

چند نوع عفونت ناخن پا وجود دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top