پارگی مینیسک زانو

پارگی مینیسک زانو | متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

پارگی مینیسک زانو

مینیسک بافتی فیبروکارتیلیج در بین استخوان فمور (ران) و تیبیا ( درشت نی) در مفصل زانو است که وظیفه ی تعدیل فشار وزن بدن روی زانو و جلوگیری از اصطکاک بین ران و استخوان درشت نی را بر عهده دارد. در ادامه این مطلب سایت متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان به بررسی پارگی مینیسک زانو می پردازیم.

هر مفصل زانو دارای ۲ مینیسک هلالی شکل در دو قسمت داخلی و خارج می باشد. مینیسک داخلی از مینیسک خارجی وسیع تر و به شکل حرف سی لاتین (هلالی) است و مینیسک خارجی به شکل حرف اُ لاتین (حلقه ای) می باشد. میزان شیوع این آسیب در مینیسک داخلی بیشتر از مینیسک خارجی است.

مکانیسم آسیب:

فلکشن زانو (خم شدن زانو) همراه با چرخش؛ در این حالت که بیشتر در مینیسک داخلی اتفاق میافتد شاخ های خلفی مینیسک در بین دو استخوان دچار گیر افتادگی شده و آسیب می بینند.

پارگی مینیسک زانو | متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

علائم:

  • درد عمقی در ناحیه زانو،
  • قفل شدن زانو،
  • حس کلیک در زانو

 پیشگیری :

تقویت عضلات چهار سر (جلوی ران) و همسترینگ (پشت ران) ، جلو گیری از فرود های با چرخش، تمرینات تعادلی به منظور هماهنگی عصبی عضلانی برای جلوگیری از چرخش بیش از اندازه

درمان:

در یک سوم خارجی هر مینیسک عروق خونی بسیاری قرار دارد و اگر پارگی به حدی نباشد که مینیسک جدا شده و در مفصل رها شود (در حد جراحی نباشد)، با استفاده از تکنیک های گرم کردن و حرکات مناسب فیزیوتراپیک می توان در جهت درمان این آسیب اقدام نمود.

مطلب برگرفته از صفحه اینستاگرام متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان


مطالب پیشنهادی:

درمان آرتروز کمر

تمرینات ورزشی کمر درد

پی آر پی (پلاسمای غنی از پلاکت)

پارگی مینیسک زانو
Scroll to top