نکات مراقبتی بعد از عمل بسته لیزر دیسک

نکات مراقبتی بعد از عمل بسته لیزر دیسک | متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

بررسی نکات مراقبتی بعد از عمل بسته لیزر دیسک

قصد داریم تا در این مطلب از سایت متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان نکات مراقبتی بعد از عمل بسته لیزر دیسک را مورد بررسی قرار می دهیم.

تغییر سبک زندگی

از مهمترین اقدامات پس از عمل های دیسک تغییر استایل و سبک زندگی است چنانچه فرد افزایش وزن دارد رژیم درمانی و کاهش کالری دریافتی باعث کاهش وزن و فشار به ستون مهره ها و دیسک ها خواهد شد. همچنین در صورت سیگاری بودن، ترک سیگار موجب بهبود میزان تراکم استخوان و جلوگیری از تضعیف دیواره دیسک خواهد شد و همچنین مصرف مکمل ها و تقویت عضلات ستون فقرات از آسیب پذیری دیسک ها جلوگیری خواهد کرد.

استحمام

پس از ۲۴ ساعت از عمل بیمار می تواند استحمام کند اما نباید از وان استفاده شود.

حرکت

تا سه هفته پس از عمل از انجام حرکات سنگین و آسیب رسان به کمر باید جلوگیری بعمل آید تا بافت هایی که در مسیر حرکت سوزن قرار گرفته‌اند ترمیم شده و احتمال فشار به دیسک کاهش بیابد.

بریس (کمربند و گردن بند)

تا سه روز پس از عمل بستن کمربند یا گردنبند شبانه روزی است و پس از آن باید هنگام انجام فعالیت و نشستن بسته شود و هنگام خواب و استراحت برداشته شود.

درمان شکستگی مهره های کمر | متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

ورزش و تمرینات بدنی

پس از گذشت سه هفته ورزش های سبک باید شروع شود شامل ورزش هایی مانند پیاده روی (حداکثر تا ۳۰ دقیقه) روی سطح صاف و غیر شیب دار و همچنین آب درمانی مفید و بی خطر است.

نشستن

تا ۴ هفته پس از عمل نباید بیش از نیم ساعت نشست و پس از این مدت نشستن (نیم ساعت) حتماً باید یا ایستاد یا دراز کش بود تا به دیسک ها فشار زیاد وارد نشود و دیسک ها قدرت ترمیم خود را داشته باشند.

خوابیدن

از تشک های نرم استفاده نشود و تشکهای سفت یا نیمه سفت به شرطی که فرد روی آن راحت باشد استفاده شود. در صورت طاق باز خوابیدن یک بالش کوچک زیر زانوها و در صورت به پهلو خوابیدن بالش کوچک بین زانوها قرار گیرد.

 صفحه اینستاگرام متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

رانندگی

نکات رانندگی مانند نشستن است یعنی تا ۴ هفته نباید رانندگی انجام شود. همچنین به عنوان سرنشین هم نشستن در ماشین مناسب نیست و پس از آن “مانند نشستن “نباید بیش از ۳۰ دقیقه متوالی نشست.

مراقبت از زخم

خوشبختانه در این روش برش وجود نداشته و فقط روی پوست محل ورود چند سوزن دیده می شود. که با چسب های ضد آب فشاری پوشانده شده و یک روز بعد از عمل چسب ها کنده شده و نیازی به پانسمان مجدد نیست.


مطالب پیشنهادی:

تمرینات ورزشی کمر درد

پی آر پی (پلاسمای غنی از پلاکت)

پارگی مینیسک زانو

نکات مراقبتی بعد از عمل بسته لیزر دیسک
Scroll to top