نوروپاتی به دلایل سکته مغزی، ام اس و مصرف الکل

نوروپاتی به دلایل سکته مغزی، ام اس و مصرف الکل | متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

نوروپاتی به دلایل سکته مغزی، ام اس و مصرف الکل

نوروپاتی ناشی از مصرف بیش از حد الکل

الکل برای بافت های عصبی مانند سم است. این اثرات سمی به مرور با مصرف الکل بیشتر می شوند و به تدریج بافت های عصبی را از بین می برند. مبتلایان به نوروپاتی الکلی اعصاب محیطی شان به دلیل استفاده بیش از حد الکل آسیب دیده است. در عین حال سیستم عصبی برای عملکردش به ویتامین هایی وابسته است که نوشیدن الکل مقدار این مواد مغذی در بدن را کم می کند. کمبود این مواد مغذی و ویتامین ها باعث اختلال در عملکرد عصبی بدن می شود و در نتیجه باعث پیشرفت نوروپاتی الکلی می شود.

خوشبختانه در صورتی که بیمار مصرف الکل را قطع کند ، علائمش کمتر می شود و از آسیب بیشتر به بدنش جلوگیری خواهد شد. با این حال برخی از آسیب هایی که به عصب رسیده دائمی خواهد بود و تا آخر عمر با بیمار همراه است. نوروپاتی الکلی علایم مختلفی دارد که شایعترین آن ها شامل بی حسی، سوزن سوزن شدن و احساس داغ شدن ، اسپاسم و گرفتگی عضلات ، ضعف و تحلیل رفتن بافت عضلانی و اختلال در حرکت است.

به محض دیدن این علایم به پزشک متخصص طب فیزیکی مراجعه کنید. متخصصین طب فیزیکی با انجام نوار عصب و عضله اعصاب محیطی شما را بررسی می کنند و همزمان با انجام آزمایشات خونی سطح ویتامین های بدن شما را اندازه می گیرند. اولین قدم در درمان قطع مصرف الکل می باشد. ویتامین ها و سایر داروها طبق نظر پزشک برای تان شروع می شود.

نوروپاتی به دلایل سکته مغزی، ام اس و مصرف الکل | متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

سکته مغزی

سکته مغزی یک اختلال عصبی ناگهانی است که به علت اختلال در خون‌رسانی مغز ایجاد می شود. در واقع اگر خون‌رسانی به قسمتی از مغز دچار اختلال شود، آن قسمت از مغز دیگر نمی‌تواند عملکرد طبیعی خود را داشته باشد. بسته به این که کدام قسمت مغز آسیب دیده بیماران علایم مختلفی دارند. بعضی از آن ها گزگز و یا خواب رفتگی و ضعف در اندام ها را دارند. بنابراین اگر به صورت ناگهانی دچار این علایم شدید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنید تا علت آن بررسی شود و درمان های لازم شروع گردد. گاهی مراجعه دیرهنگام صدمات جبران ناپذیری به شما وارد میکند.

ام اس

مولتیپل اسکلروزیس (MS) یک بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به لایه محافظتی اعصاب شما (میلین) حمله می‌کند. ام اس علایم مختلفی دارد. احساس بی حسی یا سوزن سوزن شدن و خواب رفتن در دست‌ها، پا‌ها و صورت از علائم شایع بیماری ام اس است.

البته با توجه به اینکه علل مختلفی برای خواب رفتگی دست و پا وجود دارد و بیماری ام اس شیوع پایینی دارد، بنابراین با داشتن این علایم وحشت زده نشوید. بهتر است به پزشک متخصص جهت معاینه مراجعه کنید.

با توجه به مطالب گفته شده و از آن جا که خواب رفتگی دست ها و پاها علل مختلفی دارد، متخصصین طب فیزیکی بعد از انجام معاینات کامل با درخواست تصویربرداری و انجام تست نوار عصب و عضله علل احتمالی را بررسی می کنند. بنابراین با داشتن این علایم هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید. گاهی مراجعه دیرهنگام صدمات جبران ناپذیری به همره دارد.

صفحه اینستاگرام متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان


بیشتر بدانید:

علل گزگز و بی حسی دست ها

علل و علائم آسیب دیدگی همسترینگ

راه های درمان آسیب همسترینگ

نوروپاتی به دلایل سکته مغزی، ام اس و مصرف الکل
Scroll to top