علل بروز انواع اسپاسم و گرفتگی عضلات

علل بروز انواع اسپاسم و گرفتگی عضلات | متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

علل بروز انواع اسپاسم و گرفتگی عضلات

انواع اسپاسم عضلانی بسته به ناحیه ای که در آن قرار دارد ممکن است متفاوت باشد. در این مطلب از سایت متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان که برای شما گرداوری شده است. به بررسی علل بروز انواع اسپاسم و گرفتگی عضلات می پردازیم. ما می توانیم متداول ترین انواع اسپاسم و گرفتگی عضلات را به شرح زیر طبقه بندی کنیم:

اسپاسم واقعی:

در اثر فعالیت بیش از حد اعصاب تحریک کننده عضلات ایجاد می شود. آنها می توانند یک عضله منفرد یا یک گروه کامل از عضلات را بپوشانند. خستگی ماهیچه ، آسیب دیدگی ، استفاده بیش از حد از عضلات می تواند باعث اسپاسم واقعی شود. گرفتگی های هنگام استراحت ، که اکثراً در افراد مسن در شب دیده می شود و می تواند در خواب اختلال ایجاد کند ، نیز در این گروه ارزیابی می شود. کمبود آب در بدن ، کمبود سدیم در بدن از دیگر دلایل اسپاسم واقعی است.

اسپاسم نوع تتانی:

در نتیجه فعالیت تمام سلول های عصبی بدن ایجاد می شود. مقدار کم کلسیم و پتاسیم، باعث افزایش بیش از حد فعالیت عضلات عصبی می شود. اسپاسم عضلات در مچ و مچ دست اغلب به دلیل سطح کلسیم پایین است و ممکن است تمایز آنها از اسپاسم واقعی امکان پذیر نباشد.

اسپاسم دیستونیک:

این وضعیت بیشتر در افرادی دیده می شود که بیش از حد از عضلات استفاده می کنند. یا از عضلاتشان در جهت مخالف حرکت مورد نظر استفاده می کنند. استفاده بیش از حد از دست و مچ در این گروه گنجانده شده است.

اسپاسم عضلانی کمر:

اسپاسم عضلانی کمر یا گرفتگی عضلات کمر ، که بیشتر در افرادی که بارهای سنگین حمل ی کنند و یا به ورزش های سنگین علاقه مند هستند ، دیده می شود.با انقباض غیر ارادی و خم شدن عضلات کمر ایجاد می شود. تحرک فرد را محدود کرده و باعث می شود که فرد به شکل خم راه رود.

فشار بیش از حد عضلات در ناحیه کمر دلیل اصلی این امر است. دلایل مهم دیگر این است که ماهیچه ها و رباط ها در ناحیه کمر به اندازه کافی قوی نیستند و کانال ستون فقرات با افزایش سن تنگ می شود.

گاهی اوقات تغییر فصل ها ، رطوبت بیش از حد و هوای بیش از حد گرم می تواند منجر به اسپاسم عضلات کمر شود. در درمان گرفتگی عضلات کمر از کمپرس خیلی گرم استفاده می شود. می توان با استفاده از کمپرس گرم که به مدت 20 دقیقه روی کمر اعمال شده ، احساس درد را کاهش داد.

علل بروز انواع اسپاسم و گرفتگی عضلات | متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

اسپاسم عضلانی و گرفتگی در گردن:

به عوامل مختلفی مانند استفاده از بالش خیلی بلند یا خیلی کوتاه هنگام خوابیدن ، کار بر سر میز برای مدت طولانی بدون استراحت و کار با کامپیوتر و غیره. بستگی دارد. همه این عوامل باعث کشیدگی عضلات گردن و فشار عضلات بر اعصاب می شود.

در نتیجه ، گرفتگی در گردن احساس می شود. مشکل در حرکت دادن گردن، حتی علائمی مانند عدم توانایی بلند کردن سر مشاهده می شود. در درمان آن از کمپرس گرم استفاده می شود. اگر علائم برطرف نشود ، از درمان فیزیکی یا برخی داروهای شل کننده ماهیچه و داروهای تسکین دهنده درد استفاده می شود.

اسپاسم عضلانی و گرفتگی در پشت:

اسپاسم عضلات پشتی به دلایل فشار ، ضعف ، تنش در عضلات ، لرز و غیره انقباض عضلات شانه و کمراست. کشش ریشه های عصبی در اطراف ستون فقرات می تواند دلایل مختلفی از جمله خستگی ، استرس ، افسردگی و حرکت ناگهانی عضلات ستون فقرات که مدت طولانی از آن استفاده نشده است داشته باشد. در درمان گرفتگی پشت علاوه بر استفاده از کمپرس گرم ، روش های مختلفی مانند استفاده از برخی کرم های موضعی که باعث گرم و آرامش عضلات می شود ، ماساژ پشت و ستون فقرات ، افزایش کلسیم و پتاسیم و… قابل آزمایش است.

اسپاسم و گرفتگی عضلات در شانه:

فشرده سازی عصب گردن ، دیسک گردن ، روماتیسم بافت نرم (فیبرومیالژیا)؛ نشستن بر سر میز برای مدت طولانی ، نشستن به صورت کیفوز ، اختلالات وضعیت می تواند باعث اسپاسم عضلات در شانه شود. بی حسی و دردی که به بازو منتقل می شود همراه با اسپاسم عضلات شانه ، معمولاً علائم دیسک گردن است.

هنگامی که موضوع فیبرومیالژیا است ، درد ، سفتی و گرفتگی در عضلات می تواند برای بیمار بسیار ناراحت کننده باشد. با روش هایی مانند ورزش منظم ، درمان فیزیکی، کمپرس گرم ، استراحت و غیره. گرفتگی شانه را می توان درمان کرد.

صفحه اینستاگرام متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان


مطالب پیشنهادی:

راه های درمان برای گرفتگی گردن

علل و عوامل خطر بروز دیسک گردن چیست؟

علل و علائم گرفتگی یا اسپاسم گردن

علل بروز انواع اسپاسم و گرفتگی عضلات
Scroll to top