علت ورم و درد پا در بارداری

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان | علت ورم و درد پا در بارداری

علت ورم و درد پا در بارداری

علاوه بر تهوع صبحگاهی، خستگی و کمر درد که از ناراحتی‌های مکرر خانم‌ها در طول بارداری است، درد پا و ساق پا به ویژه در سه ماهه آخر بارداری، بسیار شایع است. در این میان، روش‌هایی وجود دارد که می‌توانید برای کاهش درد و ناراحتی و درمان گرفتگی عضلات انجام دهید. علت ورم و درد پا در بارداری :

پا درد

سیاتیک شایع‌ترین علت پا درد در دوران بارداری است. اما درد سیاتیک دقیقاً چیست؟ در دوران بارداری، وزن رحم در حال رشد شما می‌تواند بر روی عصب سیاتیک فشار وارد کرده و موجب درد در پشت پای شما شود. این درد می‌تواند در حد گرفتگی عضلات پا باشد (که در سه ماهه سوم بسیار شایع است)، یا می‌تواند دردی شدید، مانند ترومبوز وریدهای عمقی (DVT) یا فیبروئیدهای رحمی (تومورهای غیرسرطانی رحم) باشد.

گرفتگی عضلات پا

برخی از زنان در دوران بارداری خود، گریزی از گرفتگی عضلات پا (موسوم به اسب چارلی) ندارند. این انقباضات عضلانی دردناک معمولاً در پشت ساق پا رخ می‌دهد. گفته می‌شود که گرفتگی عضلات پا به دلیل کمبود کلسیم و مقدار بیش از حد فسفر رخ می‌دهد (که در نوشابه‌های کولا و گوشت فرآوری شده یافت می‌شود). گرفتگی عضلات در شب‌ها یعنی زمانی که پاها خسته شده‌اند، شایع است.

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان | علت ورم و درد پا در بارداری

ورم پا

علاوه بر ناراحتی‌های دوران بارداری، ورم پا در بارداری ممکن است پوشیدن کفش پاشنه بلند و یا چکمه‌های همیشگی را برایتان دشوار کند. در دوران بارداری، تغییر سایز کفش یک مادر باردار، چندان غیر معمول نیست. علاوه بر احتباس مایعات، هورمون ریلاکسین که در سه ماهه سوم بارداری به منظور ریلکس کردن رباط‌های لگن برای زایمان، ترشح می‌شود، رباط‌های پا را صاف و کشیده می‌کند.

 


دکتر مهدی احمدی

دکتر سمیرا عشاقی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

جهت مشاهده صفحه اینستاگرام طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان کلیک کنید.


بیشتر بخوانید :

دیسک کمر چیست ؟

 عوامل ایجاد دیسک کمر

طب سوزنی در آرتروز زانو

طب سوزنی برای میگرن

تشخیص و درمان انحراف ستون فقرات

درمان رگ به رگ شدن مچ دست

زانو ضربدری و علت آن

علائم کیست مچ دست

درمان کیست مچ دست

علت ورم و درد پا در بارداری
Scroll to top