علائم دیسک گردن چیست؟

علائم دیسک گردن چیست؟ | متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

بررسی علائم دیسک گردن

در نوشته ای که امروز در سایت متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان برای شما خوانندگان گرامی آماده شده است. علائم دیسک گردن را مورد بررسی قرار خواهیم داد. ستون فقرات، علاوه بر مقاومت در برابر اثرات وزن بدن و نیروهای خارجی در جهت عمودی ، همچنین عملکرد حرکت را نیز انجام می دهد. بنابراین، دارای دو ویژگی متضاد مانند ثابت ماندن و حرکت کردن است. این دو ویژگی توسط ساختار جداگانه ستون فقرات و دیسک بین مهره ها فراهم می شود. دیسک ها نیروهایی را که در طول خم شدن به جانب یا چرخیدن اعمال می شود، جذب می کنند. وضعیت بدن انسان در دو پا نیروهایی که در دیسک منعکس شده است را نیز افزایش می دهد. در نتیجه، دیسک های بین مهره ها با افزایش سن از بین می روند. جذب بار و مقاومت کاهش می یابد و دیسک توسعه می یابد.

گرچه گردن وزن زیادی را حمل نمی کند، به علت ساختار حرکتی آن، خطر ابتلا به دیسک را افزایش می دهد. هر مهره در ناحیه گردن، با گسترش از اعصاب بدن به بازوها و پشت حس و حرکت این قسمت را فراهم می کند. بخش داخلی ژلاتین بافت دیسک بین ستون فقرات با پاره کردن بخش بیرونی یک بافت همبند قوی، در نتیجه فشار به نخاع و اعصاب دیسک گردن رخ می دهد.

دلیل تفاوت علائم دیسک گردن

علائم دیسک گردن بسته به مدت زمان و شدت بیماری متفاوت است . اگر سر میز کار می کنید، ساعت های طولانی را در مقابل کامپیوتر هستید، اگر ورزش مناسب دیسک گردن انجام نمی دهید و یا اگر عضلات شما ژنتیکی ضعیف هستند، در گروه خطر برای “دیسک گردن” هستید. اما باید مراقب باشیم که دردهای دیگر گردن از جمله “گرفتگی یا اسپاسم گردن” را با دیسک گردن اشتباه نگیریم. دیسک گردن، که می تواند ناشی از عدم فعالیت در برابر کامپیوتر به مدت زیاد باشد. بر کیفیت زندگی بسیاری از مردم تأثیر گذاشته و منجر به گردن درد می شود. با این حال، روش های جدید در جراحی مغز و اعصاب با کوتاه کردن فرآیندهای تشخیصی و درمانی به بهبود کیفیت زندگی کمک می کند.

علائم دیسک گردن چیست؟ | متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

علائم دیسک گردن حاد، خفیف و مزمن:

دیسک گردن، که بر روی نخاع و ریشه های عصب تاثیر می گذارد، شایع ترین بیماری در 30 تا 40 سالگی است. علائم دیسک گردن بسته به مدت زمان و شدت بیماری به انواع حاد، خفیف و مزمن تقسیم می شوند. شایع ترین علائم دیسک گردن به شرح زیر است:

  • درد یک طرفه به سمت بازو
  • دردی که به نوک انگشتان گسترش می یابد و بی حسی
  • از دست دادن قدرت در دست همراه با درد
  • افتادن اجسام از دست
  • مشکل در راه رفتن و عدم تعادل

دیسک گردن را می توان به دو دوره حاد و مزمن تقسیم کرد.

  • در دوره حاد: دیسک هسته پالپوس و یا خروج آزادانه آن به بیرون وجود دارد
  • دوره مزمن: استئوفیت یا به طور کلی دژنراسیون گسترده ساختارهای سیستم ستون فقرات و اسپوندیلوز گردنی وجود دارد.

در دیسک گردن حاد، درد یک طرفه در کتف و اندام فوقانی قفسه سینه احساس می شود. درد ممکن است با سرفه، فشار و عطسه افزایش یابد. اگر درد و بی حسی شایع تر شود و با مدت زمان مشخصی با استراحت بهبود نیابد حتما به متخصص مراجعه کنید.

صفحه اینستاگرام متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان


مطالب پیشنهادی:

علت و درمان برآمدگی در آرنج با درماتیت هرپتی فرموریس

بررسی علل و درمان برآمدگی در آرنج

گره های عضلانی چیست؟

علائم دیسک گردن چیست؟
Scroll to top