روش های درمانی التهاب مفصل زانو

روش های درمانی التهاب مفصل زانو | متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

آشنایی با روش های درمانی التهاب مفصل زانو

امروز در ادامه این مطلب از سایت متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان  به بررسی روش های درمانی التهاب مفصل زانو خواهیم پرداخت.  می‌توان تورم زانو را با چند روش زیر کاهش داد:

استراحت

از انجام هر گونه فعالیتی که ممکن است باعث تورم زانو شده باشد خودداری کنید. این کار به مفصل، فرصتی برای بهبودی می‌دهد. اجتناب از هر گونه تمرین تحمل وزن که ممکن است آسیب زانو را بدتر کند، موضوع بسیار مهمی است. با این حال، به منظور انعطاف پذری نگه داشتن زانو در حین بهبودی، هر از گاهی زانو را کمی کشش داده و صاف کنید.

استفاده از یخ

قرار دادن یخ روی زانو به مدت 15 تا 20 دقیقه هر بار می‌تواند باعث کاهش تورم و انقباض عروق خونی نزدیک مفصل شده و جریان خون و التهاب را کاهش می‌دهد. یخ را مستقیماً روی پوست قرار ندهید، زیرا می‌تواند باعث سوختگی شود. در عوض، یخ را در یک کیسه پلاستیکی بگذارید و درب آن را ببندید، سپس کیسه را در یک حوله یا پارچه تمیز بپیچید و آن را روی پوست قرار دهید.

مطالعه بیشتر : درمان تورتیکولی یا کجی گردن در بچه ها

فشرده سازی

استفاده از باند یا آستین فشاری از جمع شدن مایع در داخل و اطراف مفصل جلوگیری می‌کند، که می‌تواند به جلوگیری یا کاهش تورم کمک کند. بانداژ پهن‌تری را انتخاب کنید که فشار بیشتری را بدون قطع کردن گردش خون ایجاد ‌کند. باند پیچیده شده باید محکم باشد اما خیلی سفت نباشد.

بالا بردن زانو

هنگامی که فرد در حال استراحت است، زانوی متورم او باید بالاتر از سطح قلب قرار گیرد. این کار به تخلیه مایع اضافی از مفصل کمک می‌کند و جریان خون را به آن قسمت کاهش می‌دهد، که این موارد به کاهش تورم کمک می‌کنند. برای بالا بردن زانو می‌توانید از بالش و کوسن استفاده کنید، اما بالش‌های مخصوص این کار را هم می‌توانید تهیه کنید.

مصرف داروهای ضد التهابی

مصرف داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) به کاهش تورم و التهاب مفصل زانو و تسکین درد کمک می‌کند. برخی از داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی، مانند ایبوپروفن (Advil) یا ناپروکسن (Aleve)، بدون نسخه در دسترس هستند. پزشک ممکن است داروهای قوی‌تری برای درمان درد و تورم شدید تجویز کند.

پاسخ به سوالات رایج آب آوردن زانو | متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

انجام تمرینات ملایم

تمرینات ایزومتریک، بدون اینکه باعث حرکت مفصل شود، یک عضله یا گروه خاصی از عضلات را منقبض می‌کند. یک فیزیوتراپیست ممکن است برنامه‌ای از این تمرینات را برای کمک به تقویت و حمایت از عضلات اطراف زانو و در عین حال کاهش تجمع مایع در مفصل به بیمار ارائه دهد.

ماساژ دادن زانو

ماساژ می‌تواند به تخلیه مایع اضافی زانو کمک کند. شخص می‌تواند ماساژ را خودش انجام دهد یا به یک درمانگر واجد شرایط مراجعه کند.

تزریق کورتیکواستروئید

کورتیکواستروئید را می‌توان به منظور درمان تورم شدید به مفصل زانو تزریق کرد، اما به دلیل عوارض جانبی جدی این تزریقات به ندرت انجام می‌شوند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی می‌تواند به کاهش علائم افیوژن کمک زیادی کند و به شما کمک می‌کند تا دامنه کامل حرکات را در زانوی خود بازیابی کنید. در ابتدا استراحت و درمان حرارتی راه‌های عالی برای کاهش تورم و درد در مفصل زانو هستند.

در صورتی که درد شما حاد است و مفصل زانو بی‌ثبات است، فیزیوتراپیست می‌تواند یک بریس به منظور جلوگیری از حرکات نادرست استخوان‌ها برایتان تهیه کند. علاوه بر این، اغلب برای جلوگیری از فشار روی مفصل و تشویق به راه رفتن درست، از وسایل کمکی استفاده می‌شود. پس از رفع درد در مرحله اولیه درمان، فیزیوتراپی از طریق دستکاری مفاصل، ماساژ و کشش، بر افزایش تحرک، تمرکز می‌کند تا به پیشرفت در بازگشت به فعالیت طبیعی کمک کند.

صفحه اینستاگرام متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

آسپیراسیون مفصل یا بورسال

هنگامی که زانوی بیمار متورم است، ممکن است پزشک بخواهد برای تشخیص به تجزیه و تحلیل مایع انباشته شده نیاز داشته باشد. برای انجام این کار، پزشک با استفاده از سوزن و سرنگ، مایع را از کپسول مفصل زانو یا بورس آسیب دیده خارج می‌کند. هنگامی که این فرآیند روی کپسول مفصلی انجام می‌شود، آسپیراسیون مفصل یا آرتروسنتز نامیده می شود. هنگامی که این فرآیند بر روی بورس انجام می‌شود، آسپیراسیون بورسال نامیده می‌شود.

پزشک به رنگ و چسبناکی مایع تخلیه شده توجه می‌کند و ممکن است آن را برای تجزیه و تحلیل بیشتر به آزمایشگاه بفرستد. تعیین محتویات مایع می تواند به تشخیص دقیق کمک کند. به عنوان مثال، کریستال‌های اسید اوریک در مایع مفصلی نشان دهنده نقرس و باکتری‌های موجود در مایع، نشان دهنده عفونت هستند.

آسپیراسیون و معاینه مایع، مراحل تشخیصی مهمی هستند زیرا تعیین علت اصلی تورم زانو، باعث تعیین درمان پزشکی مناسب می‌شود. مایعات استخراج شده همیشه برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه فرستاده نمی‌شوند. در صورتی که تشخیص از قبل مشخص شده باشد، پزشک ممکن است آسپیراسیون را به منظور بهبود عملکرد مفصل و راحتی بیمار انجام دهد.

 


مطالب پیشنهادی:

علائم انواع شکستگی مهره های کمر

درمان پارگی و کشیدگی تاندون شانه

پیشگیری از کمردرد در پایین ستون فقرات

روش های درمانی التهاب مفصل زانو
Scroll to top