درمان فوت دراپ ( افتادگی پا )

درمان فوت دراپ | متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

درمان فوت دراپ

در این مطلب از سایت متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان قصد داریم به بررسی روش های درمان فوت دراپ ( افتادگی پا ) بپردازیم.

افتادگی پا چیست؟

به عدم توانایی در خم کردن مچ پا و بالا آوردن پا به صورت اختیاری در هنگام راه رفتن فوت دراپ گفته می شود.افتادگی پا یک نوع اختلال در راه رفتن است.که در آن پنجهٔ پا به دلایل مخلتفی در هنگام راه رفتن افتادگی پیدا می‌کند.

این دلایل عبارت اند از ضعف، تحریک یا آسیب عصب فیبالی مشترک، از جمله عصب سیاتیک، یا فلج ماهیچه‌های بخش قدامی پایین پا. این اختلال معمولاً به خودی خود یک بیماری جداگانه محسوب نمی‌شود و علامت مشکلی بزرگ‌تر است. افتادگی پا با عدم توانایی یا اختلال در توانایی بلند کردن انگشتان پا یا خم کردن مچ به داخل (دورسی‌فلکشن) مشخص می‌شود.

افتادگی پا ممکن است بسته به میزان ضعف یا فلج ماهیچه موقتی یا دائمی باشد. این اختلال می‌تواند در یک یا هر دو پا رخ دهد. هنگام راه رفتن پایی که از زمین بلند شده کمی در زانو خم شده تا مانع از کشیده شدن پا بر روی زمین شود.

فوت دراپ باعث تغییر الگوی راه رفتن می گردد.به گونه ای که بیمار برای جلوگیری از گیرکردن انگشتان پا به زمین و زمین خوردن، در فاز گام برداشتن زانوی خود را بیش ازحد بالابرده و در فاز گام نهادن، پا را به زمین می کوبد.
بیمارانی که قادر به بالا آوردن زانو نیستند.برای خنثی کردن اثر فوت دراپ یا به صورت دایره وار قدم برمی دارند.و یا از لگن برای بالا بردن کل پا استفاده می کنند.


برای مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر مهدی احمدی و سمیرا عشاقی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان کلیک کنید.


ایجاد تغییراتی اندک در خانه، مانند از میان بردن بهم ریختگی‌ها و استفاده از قالیچه و پادری ضد لغزش می‌تواند.به جلوگیری از افتادن کمک نماید. همچنین اقداماتی نیز به منظور بهبود توانایی راه رفتن وجود دارند.

این اقدامات عبارتند از:

  • فیزیوتراپی : به منظور تقویت عضلات کف پا ، قوزک و ساق پا
  • استفاده از ارتوز قوزک – کف پا ( AFO) : برای نگه داشتن وضعیت پا در حالت نرمال
  • تحریک الکتریکی عصبی : در برخی موارد، می‌توان از ابزار تحریک الکتریکی مانند دستگاه TENS در بهبود توانایی راه رفتن بهره جست.که به پیاده روی سریعتر، با تلاشی کمتر و اعتماد بنفسی بیشتر کمک خواهد نمود .
  • جراحـی : عمل آرترودز (Arthrodesis) برای جوش دادن استخوانهای قوزک و کف پا در موارد شدید و طولانی مدت می‌تواند مفید باشد.

بیشتر بدانید:

فوت دراپ (افتادگی پا)

راه های پیشگیری از آرتروز

دلایل خالی کردن زانو

درمان فوت دراپ ( افتادگی پا )
Scroll to top