درمان دیسک کمر با کمک آب درمانی

درمان دیسک کمر با کمک آب درمانی | متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

نحوه درمان دیسک کمر با کمک آب درمانی

در این مطلب از سایت متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان به مطالعه و بررسی درمان دیسک کمر با کمک آب درمانی خواهیم پرداخت. ستون فقرات کمری شامل ۵ دیسک بین مهره‌ای است که بین بدنه‌ مهره‌ها قرار دارند. استخوان‌ها (مهره‌ها) که ستون فقرات را در پشت تشکیل می‌دهند توسط دیسک‌ها محافظت می‌شوند. این دیسک‌ها از یک لایه سخت بیرونی تشکیل شده که هسته را فرا گرفته است. دیسک‌هایی که بین هر یک از مهره‌های ستون فقرات قرار دارند، به عنوان ضربه‌گیر برای استخوان‌های ستون فقرات عمل می‌کنند. به طورکلی وظایف اصلی این دیسک‌ها عبارتند از:

  • فشار وارد شده بر روی ستون فقرات را توزیع و خاصیت جذب ضربه را فراهم کند.
  • در حین حرکت فاصله بین بدنه‌های مهره را حفظ کند.
  • حفظ انعطاف پذیری در ستون فقرات و همچنین کنترل حرکات آن
  • منحنی لوردوتیک (به شکل C به عقب) ستون فقرات کمری را ایجاد و حفظ کند.

این مطلب را نیز بخوانید : علل اهمیت فیزیوتراپی بعد سکته مغزی

دیسک‌ها معمولا بر اساس مهره‌های بالا و پایین آن نام‌گذاری می‌شوند، به عنوان مثال، دیسک L4 – L5. دیسک‌های بین مهره‌ای کمر در مقایسه با سایر نواحی ستون فقرات ضخیم‌ترین هستند. میزان ارتفاع دیسک در شبانه روز تغییر کرده و در روز به خاطر تحمل وزن بدن، از آن کاسته می‌شود. تخمین زده می‌شود که حداقل 5 ساعت خوابیدن به دیسک‌ها کمک می‌کند تا شکل اولیه خود را به دست آورند.

درمان دیسک کمر با کمک آب درمانی | متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

در بسیاری از موارد ما از بیماران می‌شنویم که می‌گویند در آب هم راه بروم خوبه؟ دکترم گفته آب درمانی هم بروم. بله، در آب راه رفتن برای درد کمر مفید است اما آب درمانی تنها راه رفتن در آب نیست و باید زیر نظر متخصصین فیزیوتراپی انجام شود و با توجه به مشکل خاص شما تمرینات در آب به شما آموزش داده شود.

انواع مختلف تمرینات کششی، تقویتی و هوازی را می‌توان در آب انجام داد. از فواید آب درمانی به کاهش سفتی عضلات و مفاصل، قرار گیری در حالتی که وزنی به مفاصل اعمال نمی‌شود. کاهش درد، کاهش اسپاسم، بهبود فعالیت قلبی و تنفسی، افزایش انعطاف پذیری بافت‌ها و ریلکسیشن اشاره کرد.

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان را در ایسنتاگرام دنبال کنید

آب درمانی در افراد با نارسایی قلبی و آنژین ناپایدار، بیماری‌های کلیوی شدید، مشکلات روده و مثانه، عفونت‌های پوستی و زخم‌های باز و افراد با خطر خونریزی و بیماران ام اس که نباید گرما درمانی شوند، نباید انجام شود.

 


مطالب پیشنهادی:

مهم ترین علل نامناسب بودن وضعیت بدنی

علت و عوارض انواع بیماری ام اس چیست؟

تاثیر کاردرمانی در درمان سکته مغزی

درمان دیسک کمر با کمک آب درمانی
Scroll to top