داروهای ضد التهابی غیر استروییدی

داروهای ضد التهابی غیر استروییدی | متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

بررسی داروهای ضد التهابی غیر استروییدی

NSAIDS یا داروهای ضد التهابی غیر استروییدی

در سال ۱۸۹۷ فلیکس هافمن ترکیبی به نام ASA یا آسپرین تولید کرد که به عنوان اولین NSAID یا “داروهای ضد التهابی غیر استروییدی” در تاریخ داروسازی ثبت شده است.این داروها از طریق مهار آنزیم سیکلواکسیژناز اثرات درمانی خود را ایجاد می کنند.

خواص متنوع NSAIDs باعث شده آنها یکی از شایعترین داروهای مورد مصرف باشند. این خواص عبارتند از:

 • خاصیت ضد دردی
 • خاصیت ضد تب
 • خاصیت ضد التهابی

به طور متوسط داروهای گروه NSAID یا “داروهای ضد التهابی غیر استروییدی” روزانه توسط ۳۰ میلیون بیمار در سراسر جهان مصرف می‌شوند.

در سال ۲۰۱۹ گروهی از محققین مطالعه ای ترتیب دادند که در آن میزان آگاهی بیماران در مورد عوارض و فواید NSAIDs بررسی شد. در این مطالعه ۲۷۵ بیمار که به طور مداوم NSAID یا “داروهای ضد التهابی غیر استروییدی” مصرف می‌کردند بررسی شدند. حدود یک سوم بیماران نسبت به عوارض این داروها آگاهی کافی نداشتند و نیمی از بیماران اظهار داشتند که در مورد این داروها با پزشک خود صحبت نکرده اند. این مطالعه و مطالعات مشابه نشان می دهند که بیماران اگاهی لازم در مورد فواید و مضرات این داروها را ندارند.

بر همین اساس ما تصمیم گرفتیم در این مقاله به صورت اجمالی به بررسی این داروهای مفید و البته موارد منع مصرف و خطرات آن بپردازیم.

از جمله NSAID یا “داروهای ضد التهابی غیر استروییدی” موجود در بازار دارویی ایران میتوان موارد زیر را نام برد:

 • ایبوبروفن
 • ناپروکسن
 • آسپرین و مشتقات آن
 • ملوکسیکام
 • دیکلوفناک
 • سلکوکسیب

داروهای ضد التهابی غیر استروییدی | متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

آیا تمامی NSAIDها مشابه یکدیگرند؟

تقریبا تمامی انواع NSAID یا “داروهای ضد التهابی غیر استروییدی” باعث ایجاد فرآیندهای شیمیایی مشابه در بدن می شوند، هر چند بعضی از انواع NSAIDها جهت التیام یک نوع درد بخصوص موثرتر بوده و بعضی از آن­ها اثرات جانبی کمتری دارند.

عوارض داروهای NSAID یا داروهای ضد التهابی غیر استروییدی

در اکثر موارد مصرف عاقلانه و به اندازهNSAID یا “داروهای ضد التهابی غیر استروییدی” بدون عارضه است. اما در مواردی هم عوارض زیر ایجاد میشوند:

ناراحتی، درد و خونریزی­ معده:

NSAIDها می­توانند باعث ایجاد درد معده شوند. اگر به طور منظم و برای طولانی مدت استفاده شوند، می­توانند باعث ایجاد درد و خونریزی دستگاه گوارشی شوند.

آسیب به کبد:

استفاده طولانی مدت از داروهای NSAID بخصوص در دوزهای بالاتر، می­تواند باعث آسیب به کبد افراد شود.

آسیب به کلیه:

استفاده از NSAIDها حتی به صورت کوتاه مدت می­تواند باعث آسیب به کلیه­ها شود. این داروها به خصوص در افراد مبتلابه بیماری­های کلیوی بسیار خطرناک می­باشد.

وزوز گوش:

در بسیاری از افراد که دوز بالایی از داروی آسپرین را مصرف می­کنند، این امر کاملاً عادی می­باشد.

موثر پزشک و بیمار نکته بسیار مهمی در کاهش عوارض ناشی اارتباط ز داروهای ضد التهابی غیر استروییدی است. همانطور که گفته شد بسیاری از بیماران ممکن است نسبت به موارد منع مصرف NSAID یا “داروهای ضد التهابی غیر استروییدی” اطلاعی نداشته باشند .برای مثال بیماری را در نظر بگیرید که به علت کمردرد به صورت روزانه و سر خود کپسول بروفن مصرف می کند.

در صورتی که این بیمار به پزشک مراجعه کند پزشک باید به موارد زیر توجه داشته باشد:

 1. بایستی بر اساس معاینه و شرح حال علت کمردرد مشخص شود . ممکن است کمردرد بیمار علتی داشته باشد که مصرف مسکن باعث شود تشخیص قطعی آن به تاخیر بیفتد.
 2. پزشک باید بیماری‌های زمینه‌ای را تشخیص داده و ثبت نماید.
 3. پزشک بایستی آزمایشات لازم در جهت تشخیص بیماری های زمینه ای را که تاکنون تشخیص داده نشده اند انجام دهد. برای مثال باید فشار خون بیمار اندازه‌گیری شود، معاینه قلب انجام شود، آزمایشات سلامت کلیه انجام شود…
 4. به طور مشخص از بیماران در مورد سابقه خونریزی گوارشی سوال شود. این مسئله می‌تواند شامل استفراغ خونی و یا مدفوع سیاه رنگ باشد. در مواردی که منشا خونریزی گوارشی در بخش‌های بالاتر دستگاه گوارش باشد خون در مدفوع به صورت قیری رنگ دفع می شود.
 5. میزان مصرف الکل و سیگار بیمار باید پرسیده شود. مصرف زیاد الکل و همزمانی آن با مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروییدی می‌تواند باعث خونریزی گوارشی شود.

صفحه اینستاگرام متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان


بیشتر بدانید:

بررسی التهاب فاشیای کف پا یا خار پاشنه

علل ایجاد نقاط ماشه ای یا تریگر پوینت

درمان التهاب فاشیای کف پا یا خار پاشنه

داروهای ضد التهابی غیر استروییدی
Scroll to top