خواب و کمردرد چگونه با هم ارتباط دارند؟

خواب و کمردرد چگونه با هم ارتباط دارند؟ | متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

خواب و کمردرد چگونه با هم ارتباط دارند؟

ارتباط خواب و کمردرد

محققان مدت‌هاست که ارتباطی بین کمردرد و مشکلات خواب مشاهده کرده‌اند و شواهد روبه‌رشد نشان می‌دهد که یک رابطه دو طرفه وجود دارد که می‌تواند آنها را متقابلاً تقویت کند.
ناراحتی ناشی از درد می‌تواند مانع اصلی خواب باشد. کمردرد باعث می‌شود نتوانید راحت به خواب بروید یا ممکن است بیداری‌های شبانه را با افزایش درد و تحریک تجربه کنید.

در عین حال، افرادی که مشکلات خواب دارند بیشتر احتمال دارد که دچار درد شوند یا دردشان بدتر شود. کارشناسان مطمئن نیستند که چرا این اتفاق می‌افتد، اما چندین توضیح بالقوه وجود دارد. محرومیت از خواب ممکن است روند درمان را مختل کرده، خلق و خوی را به نحوی که حساسیت به درد را افزایش می‌دهد، تحت تأثیر قرار دهد یا عملکرد مواد شیمیایی را در مغز که در نحوه تجربه درد نقش دارند، مختل کند.

خواب و کمردرد چگونه با هم ارتباط دارند؟ | متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

صفحه اینستاگرام دکتر مهدی احمدی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

وضعیت خواب چگونه بر درد کمر تأثیر می‌گذارد؟

ارتباط دیگر بین خواب و درد کمر به نحوه تأثیر وضعیت خواب بر تراز ستون فقرات مربوط می‌شود. اگرچه حالت بدن معمولاً با نشستن و ایستادن مرتبط است، اما هنگام دراز کشیدن نیز بسیار مهم است.
وضعیت خوابیدن که شامل پیچ خوردن، کج شدن یا فشار آوردن به ستون فقرات کمری است می‌تواند باعث درد و سفتی شود. این درد اغلب در صبح شدیدتر است اما ممکن است در طول روز ادامه یابد.


مطالب پیشنهادی:

پیشگیری از کمردرد در پایین ستون فقرات

چگونه با کمردرد بهتر بخوابیم؟

خواب و کمردرد چگونه با هم ارتباط دارند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top