تفاوت پوکی استخوان با آرتروز

تفاوت پوکی استخوان با آرتروز | متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

تفاوت پوکی استخوان با آرتروز

در این بخش از سایت متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان قصد داریم به بررسی تفاوت پوکی استخوان با آرتروز بپردازیم.

پوکی استخوان

کاهش تراکم استخوان و از دست رفتن بافت استخوان، که منجر به ضعیف و شکننده شدن استخوان می‌شوند، مشخصات بارز بیماری پوکی استخوان هستند. اگر مبتلا به پوکی استخوان هستید، خطر شکستگی استخوان‌ها، خصوصاً در نواحی باسن، ستون فقرات و مچ دست، بیش از دیگران شما را تهدید می‌کند. اغلب پوکی استخوان به عنوان عارضه‌ای شناخته می‌شود که توانایی ساخت استخوان‌های جدید در زنان سالخورده را تضعیف می‌کند.

البته، عوامل پوکی استخوان بسیار زودتر از چنین سنینی آغاز می‌شوند. از آنجا که تراکم استخوان تقریباً در 25 سالگی به اوج خود می‌رسد، باید تا پیش از این سن به استخوان‌ها استحکام بخشید، تا در دوره‌های بعدی زندگی نیز همچنان قوی و محکم باقی بمانند. مصرف کافی کلسیم، یکی از عوامل اصلی دستیابی به استخوان‌هایی محکم است.

آرتروز

 مفصل جایی است که دو استخوان بهم می‌پیوندند. انتهای این استخوان‌ها با بافت محافظی به نام غضروف پوشانده شده است. آرتروز سبب تجزیه این غضروف می‌شود و باعث می شود استخوان‌های مفصل به هم ساییده شوند. این مسئله می‌تواند باعث درد، سفتی و سایر علائم شود.

آرتروز اغلب در افراد مسن رخ می‌دهد؛ اگرچه در بزرگسالان در هر سنی ممکن است رخ دهد. آرتروز بیماری مفصل دژنراتیو، آرتریت تحلیل‌برنده و آرتروز ساییدگی نیز نامیده می‌شود. عامل اصلی ناتوانی در آرتروز آن است که این بیماری بیش از 30 میلیون زن و مرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در ادامه تمامی مواردی که باید در مورد آرتروز بدانید را شرح داده‌ایم.

آرتروز (OA) شایع‌ترین بیماری مفصلی مزمن (طولانی‌مدت) است. آرتروز یک بیماری پیش‌رونده با پنج مرحله از 0 تا 4 است. مرحله اول (0) مفصل طبیعی است. مرحله 4 نشان‌دهنده آرتروز شدید است. همه کسانی که آرتروز دارند تا مرحله 4 پیشرفت نمی‌کنند. این وضعیت اغلب مدت‌ها قبل از رسیدن به این مرحله تثبیت می‌شود.


برای مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر مهدی احمدی و سمیرا عشاقی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان کلیک کنید.


تفاوت پوکی استخوان با آرتروز

پوکی استخوان (استئوپروز) زمانی رخ می دهد که توده استخوانی کاهش یابد. بسیاری از افراد جامعه به اشتباه این بیماری را با آرتروز (استئوآرتریت) یا ساییـدگـی مفاصـل یکـی می داننـد در حالی که این دو متفاوتند. پوکـی استخـوان به بیمـاری خـامـوش معروف می باشد یعنی تا زمانـی که در استخـوان شکستگـی ایجاد نشود فـرد متوجـه آن نمی شود و علامتـی در فـرد ایجاد نمی کند ولـی آرتـروز تخـریـب در مفـاصـل است کـه از ابتـدا علامت دار است و شـایـع تـریـن علامت آن درد می باشد .

تفاوت پوکی استخوان با آرتروز | متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان


بیشتر بدانید:

درمان سندروم پاتلوفمورال

نقش کفش و کفی طبی در بهبود درد زانو

فوت دراپ (افتادگی پا)

تفاوت پوکی استخوان با آرتروز
Scroll to top