تشخیص دلایل و علائم لوردوز یا گودی زیاد کمر

تشخیص دلایل و علائم لوردوز یا گودی زیاد کمر | متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

بررسی و تشخیص دلایل و علائم لوردوز یا گودی زیاد کمر

لوردوز یا گودی و قوس زیاد کمر وضعیتی است که در آن ستون فقرات داخلی بدن دچار انحنا می شود. ستون فقرات به طور طبیعی دارای انحنا است که میزان آن بسیار جزئی است و به عملکرد صحیح ستون فقرات کمک می کند. این انحنای طبیعی به دلیل شکل قرار گیری مهره هایی که ستون فقرات را تشکیل می دهند، ایجاد شده است.چنانچه این انحنای ستون فقرات افزایش یابد، در این صورت فشار یا کشش زیادی بر روی سایر نواحی ستون فقرات اعمال می شود و در نتیجه ایجاد درد می کند. در ادامه این مطلب از سایت متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان به بررسی راه های تشخیص دلایل و علائم لوردوز یا گودی زیاد کمر خواهیم پرداخت.

علت ها و دلایل

سندرمی وجود دارد با عنوان سندرم ضربدری تحتانی که در آن عضلات اطراف لگن، سفت شده و یا ضعیف و یا کشیده می شوند. تمامی این حالت ها موجب عدم توازن ماهیچه ای می شوند. عضلاتی که اغلب سفت می شوند، شامل عضلات صاف کننده ی تنه، عضلات خم کننده ی ران (خصوصا عضله ی ایلیوسواس) می باشند. این عضلات نیازمند کشش هستند.

مطالعه بیشتر : علائم بروز اسکولیوز

عضلاتی که معمولا ضعیف و کشیده می شوند، شامل عضلات شکمی (راست شکمی، مورب داخلی و مایل خارجی) و عضلات باز کننده ی مفصل ران (همسترینگ و گلوتئوس ماکسیموس) می شوند.

علل و علائم کمردرد انتهای ستون فقرات | متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

علائم و نشانه ها

معمولا افرادی که به گودی کمر مبتلا هستند، علامتی به غیر از انحنای زیاد ستون فقرات ندارند. سایر علائم گودی کمر که ممکن است با توجه به شدت انحنا ایجاد شوند، شامل موارد زیر می شوند:

  • درد کمر
  • درد ممکن است تا ناحیه ی پاها کشیده شود.
  • تغییرات درروده و مثانه، هرچند نادر است.

چنانچه فرد به مشکلاتی علاوه بر قوس زیاد کمر دچار باشد، در این صورت ممکن است دیسپلازی پیشرفته ی ران، دیستروفی عضلات و یا مشکلات عصبی- عضلانی را تجربه کنند.

صفحه اینستاگرام متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

تشخیص

اغلب، گودی و قوس زیاد کمر توسط معاینات فیزیکی تشخیص داده می شود. معمولا به منظور تعیین شدت دقیق انحنای کمر، از اشعه ی X و یا تصویربرداری MRI ستون فقرات استفاده می شود.

MRI یا سی تی اسکن همچنین هر گونه تاثیرات عصبی که انحنای ستون فقرات ایجاد می کند را نشان می دهد. میزان انحنای ستون فقرات مانند درجه بندی زاویه اندازه گیری می شود. زاویه ی انحنا و همچنین علایم موجود، تعیین می کند که کدام روش درمانی مناسب است.

 


مطالب پیشنهادی:

درمان تورتیکولی یا کجی گردن در بچه ها

روش های درمانی التهاب مفصل زانو

علائم تنگی کانال نخاع کمر

تشخیص دلایل و علائم لوردوز یا گودی زیاد کمر
Scroll to top