همه رازهای درمانی تزریق داخل مفصل

همه رازهای درمانی تزریق داخل مفصل | متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

تزریق مفصل

یکی از دلالی عمده مفاصل دردناک ، بیماری سینوویت (التهاب آستر مفصل) است . تزریق داخل مفصل یا داروی بی حسی موضعی به طور مستقیم به مفصل ممکن است در کاهش التهاب و فراهم آوردن تسکین درد مفید باشد. کاهش درد ممکن است فیزیوتراپی را موثرتر کند.

این روش یعنی تزریق داخل مفصل بیشتر در شانه ، زانو (با تزریق ژل زانو با آمپوا ساینوژل) یا باسن استفاده می شود اما ممکن است در سایر مفاصل نیز مفید باشد .

تزریق درون بافت های حرکتی همیشه به توسط پزشک متخصص صورت میگیرد. هدف از این تزریق ها در غالب اوقات کم کردن التهاب بافتی و در نتیجه کاهش درد و تورم است.

انواع تزریق های درون بافتی کدامند

تزریق داخل مفصل عملی ظریف و مستلزم داشتن مهارت است. در صورتیکه دارو در محل درست خود تزریق نشود تاثیر مطلوبی نخواهد داشت. البته کورتون ها داروهای قوی ضد التهاب هستند ورود آنها به بدن صرف نظر از اینکه در چه محلی وارد شوند موجب جذب آن در جریان خون و رسیدن آن به همه بدن میشود. این پدیده موجب میگردد هر درد و التهابی تا حدی تخفیف یابد.

تزریق اسید هیالورونیک در درون مفصل

تزریق پلاسمای سرشار از پلاکت Plasma rich plasma PRP در درمان بعضی از تاندنیت ها

تزریق چه زمانی اثر میکند و توسط چه کسی انجام می شود؟

تزریق تنها و تنها توسط متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان و بر اساس اصول از پیش تعیین شده صورت گیرد و این تزریق کار هر فرد معمولی نیست. هیدروکورتیزون، تریامسینولون و متیل پردنیزولون مهم ترین مواد این خانواده برای تزریق به مفصل و محل التهاب هستند. این تزریق و ماده دقیق آن معمولا به دستور پزشک متخصص و با تزریق توسط خود او انجام می شود مثلا برای درمان آرتروز زانو این مواد به مفصل زانو تزریق میشوند.

مدت زمان اثر در این نوع تزریق ها بلافاصله نیست و معمولا چند روز تا شروع آثار زمان نیاز است. اما تاثیرات حاصل از این تزریق ممکن است تا ماه ها نیز ثابت باقی بمانند. در صورتی که کسی بخواهد به عنوان تسکین فوری درد از این نوع استفاده کند، ممکن است چندین ساعت فرد بی حس شده و چیزی را احساس نکند.

همه رازهای درمانی تزریق داخل مفصل | متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

فواصل تزریق ها و موارد منع مصرف

مدت زمان حداقلی برای فاصله بین تزریق های شما، حداقل 6 هفته است. همچنین پزشکان معمولا بیش از سه بار تزریق در یک سال را به هیچ وجه مناسب و مجاز نمی دانند.

همچنین این ممکن است برای افراد باردار و بیماران با سنین بالا خطرساز باشد.

از آنجا که ممکن است با تزریق سطح قند خون و فشار خون بالا رود این امر برای بیماران دیابتی میتواند خطر آفرین باشد.

تزریق داخل مفصلی زانو چگونه انجام می شود؟

یک بیمار با یک سن مشخص و یک درجه از آرتروز و نوع درد ممکن است درمان متفاوتی حتی در زمینه تزریق درون مفصلی داشته باشد.

معمولاً در بیمارانی که درجات پایین تری از آرتروز  یعنی تقریباً بیماران زیر گرید سه آرتروز دارند ، می‌توانیم داخل مفصلشان تزریقات مفصلی زنو را انجام دهیم . در گریدهای بالاتر از سه و یا حتی خود گرید ۳ تغییرات ‏ محسوسی با تزریقات درون مفصلی نمی‌بینیم‌.

تزریق داخل مفصلی به دو دسته عمده تقسیم می شوند : دسته اول ژل هایی به نام هیالورونیک اسید می باشند که ترکیبات هیالورونیک اسید دارند و ممکن است از مواد طبیعی مشتق شده باشند یا به صورت صنعتی تهیه شده باشند و باز آنها نیز دسته های مختلفی دارند . بهترین دسته ها که جدیدتر نیز می باشند و معمولاً به صورت صنعتی تولید می‌شوند و مشتقات حیوانی ندارند ، هیالورونیک اسیدهای تک تزریق می باشند که برای بیمار هم راحت تر است و ریسک عفونت در این تزریقات پایین تر می باشد.

اما یکسری معایب جزئی تری هم دارد که در مقابل حسنی که دارد آن را انتخاب می کنیم و تک تزریق را انجام می دهیم. معمولاً برای بیمارانی که سن بالاتری دارند ما ژل هیالورونیک اسید را استفاده می کنیم

اثرات جانبی ای بعد از تزریق

ممکن است بعد از تزریق درد بیشتری را در مفصل تجربه کنید. اما ممکن است در ابتدا به دلیل بی حس کننده موضعی احساس بهتری داشته باشید. بی حسی بعد از چند ساعت به طور کلی از بین می رود. ممکن است درد مفاصل بیشتر از قبل از تزریق باشد. این درد ممکن است 2-3 روز پس از تزریق دوام داشته باشد.

اگر قرار باشد استروئید موجود در تزریق باعث کاهش درد و التهاب شود ، این اتفاق معمولا بین 3 تا 5 روز بعد از روز تزریق می افتد .

اگر درد در روزهای بعد از تزریق بسیار وخیم تر شد ، ممکن است به دلیل تشدید سینوویت ها به خاطر تزریق و یا در موارد خیلی نادر به دلیل عفونت در مفصل ، اتفاق افتاده باشد.

آنچه باید بدانید:

زانو ضربدری و علت آن

اهمیت ویتامین D

همه رازهای درمانی تزریق داخل مفصل
Scroll to top