بریس زانو چگونه عمل میکند

بریس زانو چگونه عمل میکند | متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

بریس زانو

هدف از بریس درمانی زانو ، رهایی بیمار از درد و محدودیت حرکت است. در صورت کلسیفیکاسیون شدید از یک طرف ، مکانیک مفصل توسط بریس درمانی زانو قابل تنظیم است. همچنین می توان قسمتی از بار متمرکز در قسمت داخلی یا خارجی زانو را در سراسر مفصل پخش کرد و قسمت دیگر را می توان از ران به پا منتقل کرد.

زانوبندهای طبی (بریس و ارتز‌های زانو) یکی از رایج‌ ترین وسایل حمایت کننده زانو هستند که با نگهداری از مفصل‌های زانو به هنگام کشش و تحرک باعث افزایش ثبات و پایداری زانو شده و به کاهش فشار و کشش روی قسمتهای آسیب‌دیده زانو، ایجاد گرما و فشردگی در زانو ، اصلاح راستای قرارگیری زانو ، کمک به عملکرد درست و محدود شدن برخی حرکات زانو که ممکن است باعث تشدید درد شوند، کمک می کنند که توسط بهترین متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان قابل درمان است.

بریس زانو چگونه عمل میکند | متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

در کدام مشکلات زانو از بریس زانوی شخصی استفاده می شود؟

  • در درمان مشکلات غضروف مفصل زانو با تراکم مفصل داخلی یا خارجی
  • درمان زودهنگام سندرم های پای ایکس یا پرانتزی
  • درمان مشکلات غضروف منیسک
  • درمان نکروز آواسکولار جزئی زانو
  • درمان شکستگی های تیبیا

بریس زانو چه کاری انجام می‌دهد؟

بعد از انجام عمل جراحی رباط صلیبی، این رباط برای جوش خوردن به زمان احتیاج دارد تا دوباره بهبود یابد. در خلال فرایند بهبودی که حدود ۸ تا ۱۰ هفته زمان می‌برد، رباط جدید در معرض خطر پارگی قرار دارد.  اگر به زانوی شما فشار وارد شود ممکن است سبب پاره شدن رباط صلیبی پیوند زده شده بشود زیرا رباطی که پیوند زده شده است هنوز مقاومت ندارد.

بریس درمانی زانو، بعد از جراحی تا زمان بهبودی کامل، سبب محافظت از رباط پیوند زده شده می‌شود. بریس حرکات مفصل زانوی شما را کنترل می‌کند و حرکت در محدوده مفصل زانو را محدود می‌کند. چنین تصور می‌شود که بریس سبب کاهش فشار به رباط صلیبی پیوند زده شده و محافظت از آن تا زمان بهبودی کامل، می‌شود.

انواع زانوبند یا بریس

زانوبند مفصلی: زانوبند مفصلی از انواع دیگر سفت‌تر است، در نتیجه حمایت بیشتری برای زانو فراهم می‌کند، اما تحرک زانو کمتر است. این نوع زانوبند به طور خاص طراحی شده است تا کشش پا را به حداقل برساند. زانوبند مفصلی برای افرادی که در حال مبارزه با آسیب‌های شدید زانو هستند و به یک تکیه‌گاه و ثبات اضافی نیاز دارند، یک انتخاب ایده آل است.

زانوبند نگهدارنده‌ی استخوان کشکک: اگر کشکک زانوی شما آسیب دیده است، استفاده از زانوبند نگهدارنده‌ی کشکک بهترین راه‌حل است. این زانوبند در حالی که شما کار می‌کنید و راه می‌روید، کشکک را در جای خودش نگه می‌دارد و درد و تورم را کاهش می‌دهد و از وارد آمدن آسیب بیشتر جلوگیری می‌کند.

زانوبند نئوپرین : نئوپرین یک ماده‌ی عایقی است که می‌تواند زخم مفاصل و عضلات را در هنگام دویدن و کار کردن، گرم نگه دارد. اهداف اولیه زانوبند نئوپرین تأمین فشار و گرما است (هردوی این‌ها می‌تواند درد و تورم را به حداقل برساند).

زانوبند آرتروزی: این نوع زانوبند درست شبیه آن چیزی است که از نامش برمی‌آید. این نوع زانوبند به طور خاص برای افراد مبتلا به آرتروز در نظر گرفته شده است. آرتروز باعث می‌شود فضای بین مفاصل در طول زمان از بین برود که این منجر به ایجاد اصطکاک بین استخوان‌ها می‌شود.

چه مواردی نشان می‌دهد که زانوبند نیاز به تنظیم دارد؟

بستن زانوبند ممکن است در روزهای اول برایتان ناراحت کننده باشد. فقط خودتان می‌توانید بگویید که آیا ناراحت کننده بودن بریس به این دلیل است که هنوز به آن عادت نکرده‌اید یا به این خاطر است که بریس اندازه نیست. اگر بریس حجیم است و اذیتتان می‌کند، سعی کنید تحمل کنید تا به آن عادت کنید. اما اگر پوستتان به دلیل  بستن بریس می‌سوزد یا مواد سخت بریس به مفصل فشار می‌آورد و آزارتان می‌دهد، احتمالاً بریس اندازه نیست. بریس‌های سختی که دور پا بسته می‌شوند، عموماً این مشکلات را به وجود می‌آورند.

مزایای استفاده از بریس زانو چیست؟

بریس زانو با مزایای بسیار زیادی همراه است و در افرادی که دچار آسیب دیدگی زانو هستند می‌‌تواند به بهبود زانو کمک کند. بدون استفاده از بریس زانو مدت بیشتری طول می‌‌کشد تا آسیب دیدگی زانو بهبود پیدا کند و یا حتی ممکن است بدتر شود. در افرادی که زانوی آن‌ها آسیب دیده است اما به محافظت بیشتر از زانوی خود نیاز دارند بریس زانو ساده ترین روش برای جلوگیری از بروز آسیب دیدگی این عضو محسوب می‌‌شود. بریس زانو واقعا یک وسیله کاربردی است زیرا به شما کمک می‌کند بدون آنکه نگران آسیب دیدگی زانوی خود باشید به انجام فعالیت‌های دلخواه خود بپردازید.

بیشتر بدانید:

درمان سوزش زانو

فیبرومیالژی چیست؟


برای مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر مهدی احمدی و سمیرا عشاقی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان کلیک کنید.

بریس زانو چگونه عمل میکند
Scroll to top