اشکال مختلف شکستگی در مهره‌های کمر

اشکال مختلف شکستگی در مهره‌های کمر | متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

اشکال مختلف شکستگی در مهره‌های کمر

شکستگی مهره‌ های کمر

درمان شکستگی و ترومای ستون فقرات مهره های کمر، به شدت آسیب بستگی دارد. در اکثر موارد شدت صدمه آنقدر زیاد نیست که نیاز به بستری شدن و جراحی پیدا کند. درمان شکستگی مهره های کمر در مدت زمان طولانی امکان پذیر است و فرد باید تمامی نکاتی که پزشک توصیه می‌کند را رعایت کند.

اشکال مختلف شکستگی در مهره‌های کمر

با روی هم قرار گرفتن مهره ‌های کمر، بدنه ستون فقرات ساخته می‌شود. که نگهدارنده تمامی استخوان‌ها و سایر اندام‌های بدن است. زمانی که یک مهره بر اثر عوامل مختلفی آسیب می‌بیند زندگی فرد را به کل مختل می‌کند و علاوه بر درد شدید از لحاظ حرکتی نیز دچار محدودیت‌هایی می‌شود.

انواع شکستگی مهره عبارت است از:

  • شکستگی در مهره‌های کمر بر اثر فشار.

  • شوک ناگهانی بر اثر حادثه.

  • خم شدن بیش از حد ستون فقرات.

  • در رفتگی مهره‌ها.پوکی استخوان.سرطان متاستاتیک.

اشکال مختلف شکستگی در مهره‌های کمر | متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

 

صفحه اینستاگرام دکتر مهدی احمدی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

 

شکستگی در مهره‌های کمر ناشی از فشار

گاهی شکستگی در مهره‌های کمر به دلیل فشار زیاد به مهره‌ها اتفاق می‌افتد. این یعنی بدن در شرایطی قرار می‌گیرد که فشار زیادی به ستون فقرات می‌آید. میزان فشار خارج از تحمل مهره‌ها است و دقیقا مهره‌ای که بیشترین فشار را تحمل کرده دچار ترک و شکستگی می‌شود. گاهی نیروی فشار به حدی زیاد است که مهره شکسته شده در نخاع فرو می‌رود. به چنین شرایطی فروپاشی مهره نیز می‌گویند.

شکستگی در مهره‌های کمر در اثر پوکی استخوان

یکی از شایع‌ترین عواملی که موجب شکستگی در مهره‌های کمر می‌شود پوکی استخوان است. پوکی استخوان در اثر میزان کم کلسیم در سنین بالا اتفاق می‌افتد. در بروز این بیماری عدم مصرف کلسیم، بیماری‌های مرتبط و مصرف دارو تاثیر زیادی دارند. استخوان‌ها به مرور زمان استحکام خود را از دست می‌دهند. برای شکستن نیاز به ضربه بسیار شدید ندارند. بلکه با کوچکترین ضربه‌ای دچار آسیب و شکستگی خواهند شد.

بروز شوک ناگهانی و شکستگی در مهره‌های کمر

زمانی که حادثه‌ای فیزیکی رخ می‌دهد، منجر به شوک یا فشار ناگهانی به استخوان‌ها شده. و موجب پیدایش شکستگی در مهره‌های کمر می‌گردد. ازجمله بروز حوادثی مثل پرت شدن از ارتفاع، تصادف با اتومبیل و غیره خرد شدن مهره‌ها را در پی دارد.

ابتلا به سرطان متاستاتیک

سرطان متاستاتیک عامل مهم دیگر شکستگی در مهره‌های کمر است زمانی که در بدن پخش می‌شود تاثیرات منفی خود را بر استخوان‌ها می‌گذارد. در نتیجه باعث از دست رفتن مقاومت و تضعیف ستون فقرات می‌شود. به مرور زمان استخوان‌ها به قدری سست می‌شوند که ترک خورده و متلاشی می‌شوند.


مطالعه بیشتر:

تشخیص و درمان گودی کمر یا هایپرلوردوز

علائم تنگی کانال نخاع کمر

اشکال مختلف شکستگی در مهره‌های کمر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top