آشنایی با مکان های فتق های دیسک

آشنایی با مکان های فتق های دیسک | متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

بررسی آشنایی با مکان های فتق های دیسک

دیسک کمر بالشتکی است که یک هسته ویک حلقه دارد. هسته حالت ژلاتینی دارد که هم ضربه گیر است و هم موجب تسهیل حرکت مهره ها شده و باعث می شود که مهره ها بدون تحمل نیروی اضافی به حرکات خود در زاویه های مختلف بپردازند. پوسته دیسک (آنولوس) هم به لایه غضروفی مهره ها متصل می شود که موجب ثبات ستون فقرات می گردد و در کل موجب می شود که ستون فقرات هم انعطاف پذیر باشد و هم با ثبات و پایدار گردد. در این مطلب از سایت متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان آشنایی با مکان های فتق های دیسک را مورد بررسی قرار می دهیم.

بیرون زدگی دیسک ابتدا با شکاف ها در پوسته دیسک ایجاد می شود یعنی این دیواره ها ترک خورده و موجب می شود هسته ژلاتینی رفته رفته از مکان های پارگی بیرون بزنند که موجب ایجاد فتق دیسک می گردند. شایع ترین و مهمترین علت فتق دیسک عوامل ژنتیک و فشارهای بیش از حد به ستون فقرات می باشد.

علائم متفاوت در بیرون زندگی دیسک در پاها بستگی به محل فتق یا بیرون زدگی دیسک دارند لذا انواع مکان های فتق های دیسک را بررسی میکنیم:
مکان های فتق های دیسک

پارگی مرکزی (سانترال):

این بیرون زدگی در منطقه زرد رنگ اتفاق می افتد. در این پارگی دیسک در خط وسط بیرون زدگی پیدا می کند و به رشته های عصبی و نخاع فشار وارد میکند در این حالت علائم در هر دو پا حس می شود.

علل انواع بیرون زدگی دیسک های بین مهره ای | متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

پارگی در طرفین ( لترال):

مطابق شکل بالا این بیرون زدگی در منطقه سبز رنگ اتفاق می افتد. در این پارگی دیسک در منطقه دورتر از مرکز بیرون زده می شود. و موجب فشار به یک رشته عصبی شده و درد در تنها یک پا ایجاد می شود.

صفحه اینستاگرام متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

بیرون زدگی داخل سوراخ بین مهره ای (فورامینال):

مطابق شکل بالا این بیرون زدگی در منطقه قرمز رنگ اتفاق می افتد. در این بیرون زدگی محل بیرون زدگی دیسک داخل سوراخ بین دو مهره است و فقط به یک ریشه عصب فشار می‌آورد علائم صرفاً در یک پا دیده می‌شوند و فرد کمردرد ندارد.

بیرون زدگی های خارج سوراخ بین مهره ای (اکسترافورامینال):

مطابق شکل بالا این بیرون زدگی در منطقه آبی رنگ اتفاق می افتد. معمولا این نوع بیرون زدگی ها موجب فشار روی نخاع و سیستم عصبی نمی گردند. و این نوع بیرون زدگی چالش زیادی برای افراد ایجاد نمی کند و اکثرا نیاز به اقدامات جراحی ندارد.


مطالب پیشنهادی:

پارگی مینیسک زانو

تشخیص و درمان دردهای عصبی زانو

روشهای تشخیص و درمان شکستگی ستون فقرات

آشنایی با مکان های فتق های دیسک
Scroll to top