عوامل بروز احساس خشکی کمر

عوامل بروز احساس خشکی کمر | متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

بررسی عوامل بروز احساس خشکی کمر

بعد از یک خواب طولانی شبانه، وقتی صبح بیدار می شوید باید برای یک روز جدید، حس سرزندگی و پرانرژی بودن را داشته باشید. اما مبتلایان به درد و خشکی مزمن گاهی اوقات صبح را دلپذیر نمی بینند زیرا با درد شدید بیدار می شوند و روز را شروع می کنند. خشکی کمر می تواند طاقت فرسا باشد، به خصوص وقتی که روز مهمی را پیش رو دارید. اگر خشکی مزمن کمر دارید، پس شاید زمان آن باشد که با یک متخصص در مورد نگرانی های خود صحبت کنید. در ادامه این مطلب از سایت متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان به بررسی عوامل بروز احساس خشکی کمر خواهیم پرداخت.

آناتومی ستون فقرات

کمردرد از بافت های اطراف ستون فقرات منشا می گیرد. ستون فقرات ساختاری است که بدن را حمایت می کند و از استخوان هایی به نام مهره ساخته شده است. ده ها مهره وجود دارند که از گردن تا پایین کمر یا ناحیه کمری امتداد یافته اند. پدهای پوشاننده بین مهره ها را دیسک های بین مهره ای گویند که همانند شوک گیر عمل می کنند و از سایده شدن مهره ها به هم جلوگیری می کنند. مهره ها توسط رباط ها به هم متصل شده اند و ماهیچه ها توسط تاندون ها به ستون فقرات وصل شده اند. ستون فقرات استخوانی تو پر نیست.

ستون فقرات مانند لوله ای محکم و قطعه قطعه می باشد. فضای باز بین ستون فقرات (کانال نخاعی) توسط طناب نخاعی محافظت می شود. طناب نخاعی از مغز تا پایه نخاع کشیده شده است و از تعداد زیادی عصب تشکیل شده است و بدن ما برای ایجاد حس ها و تحرک به انتقال سیگنال ها از طریق اعصاب نیاز دارد. اعصاب برای انتقال سیگنال ها از قسمت های مختلف ستون فقرات خارج می شوند و از قسمت های مختلف بدن نیز به مغز می روند. کشش یا آسیب به هر قسمت از ستون فقرات می تواند منجر به کمردرد شود.

مطالعه بیشتر : بررسی درمان های غیر جراحی صدا دادن مفصل شانه

رایج ترین مشکلاتی که به خشکی کمر کمک می کنند عبارتند از :

حالت بدن در هنگام خواب

ممکن است حالتی که در شب می خوابید کششی را روی ستون فقرات شما ایجاد کند. با توجه به وضعیت بدنی خود در هنگام خواب، در شب و بیدار شدن در صبح، به حالت فیزیکی بدن خود در هنگام خواب دقت کنید. برخی از این حالات بدنی باعث ایجاد انحناهای طبیعی در ستون فقرات برای صاف شدن آن می گردند که منجر به کمردرد صبحگاهی می شوند. از خوابیدن روی شکم خود بپرهیزید، زیرا این کار روی پایین کمر فشار وارد می کند. در عوض، سعی کنید روی کمر بخوابید و بالشتی را زیر زانوهای خود قرار دهید.

کیفیت تشک

سرمایه گذاری روی تشک خوب ممکن است بهترین چیزی باشد که برای کاهش کمردرد صبحگاهی خود انجام می دهید. اگر تشک خود را بیشتر از در سال است که استفاده می کنید، پس احتمالا پشتیبانی کافی را به بدن در هنگام خواب نمی رسانید. یک تشک با کیفیت سرمایه گذاری خوبی است. زیرا فشار روی بدن را کم کرده و به بهبود کیفیت خواب کمک می کند که در نتیجه کمردرد کاهش می یابد. عواملی که روی کیفیت تشک تاثیر می گذارند شامل ضخامت، مواد، سفتی، وزن شما و حالت بدنی است که تمایل دارید به آن حالت بخوابید.

علل بروز دیسک کمر در زنان و مردان چیست؟ | متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

 

فرسودگی دیسک

مبتلایان به فرسودگی دیسک دچار ساییدگی و پارگی دیسک که با سن مرتبط است، می شوند و روی دیسک های ستون فقرات تاثیر می گذارد (بین مهره های کمری قرار دارد). وقتی دیسک تخریب می شود، می تواند منجر به درد شدید شود که اغلب در ساعات صبح بدتر نیز می شود. گاهی، این فشار در صبح بیشتر است و هنگامی که از تخت برمی خیزید، منجر به آزردگی بیشتری می شود.

تنگی مجرای ستون فقرات

باریک شدن فضای اطراف ستون فقرات می تواند اعصاب را تحت فشار قرار دهد و منجر به کمردرد شود. گاهی، این شرایط تحت تاثیر نحوه خواب شما می باشد، که باعث ایجاد فشار بیشتری روی اعصاب در طی شب می گردد. درد یا بی حسی ممکن است از کمر به سایر قسمت های بدن مثل بازوها، پاها و گردن امتداد یابد.

فتق دیسک

اگر دیسک نرم ورم کند، فتق دیسک روی می دهد و منجر به درد می شود. اکثر مبتلایان متوجه این موضوع شده اند که بی تحرکی فتق دیسک را بدتر می کند و به خاطر همین کمردرد در ساعات صبح بیشتر می باشد.

صدمات

صدمات رایج ترین منشا کمردرد هستند و از فعالیت های جسمانی مضر یا حالت نامناسب بدنی نشات می گیرند. برداشتن وزنه سنگین با حالت بدن نامناسب یا آسیب های ناشی از تصادفات می توانند ماهیچه ها، تاندون ها و رباط های اطراف ستون فقرات را بکشند. اگرچه گاهی اوقات استراحت می تواند مفید باشد، اما ممکن است زمانی که دراز کشیده یا خوابیده اید به علت افزایش فشار روی قسمت های مختلف ستون فقرات، بدتر نیز شود. استراحت مطلق می تواند کمردرد را بدتر کند زیرا ماهیچه ها خشک و دردناک می شوند.

  • رگ به رگ شدن زمانی رخ می دهد که رباط ها بیش از حد کشیده بشوند.
  • کشیدگی ها از پارگی تاندون ها یا ماهیچه ها نشات می گیرند.
  • گرفتگی ها یا انقباضات ناگهانی و بدون کنترل ماهیچه ها بعد از صدمه به ستون فقرات می توانند رخ دهند.
  • آسیب های شدید، مثل آسیب های ناشی از تصادف یا سقوط، می توانند ستون فقرات را با تداخل روبرو کنند و باید توسط متخصص فیزیوتراپی ارزیابی شوند.
  • مشکلاتی مانند تخریب مهره ها ممکن است نیاز به مراقبت های متفاوتی نسبت به کشیدگی ها یا رگ به رگ شدگی ها داشته باشند.
  • ناهنجاری های ارثی ستون فقرات

صفحه اینستاگرام متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

عفونت

عفونت بافت های درون یا اطراف ستون فقرات می تواند باعث التهاب و درد شود. کمردرد همراه با التهاب، تورم و درد ممکن است عفونت باشد و نیاز به مراقبت پزشکی فوری داشته باشد.

بیماری ها

بیماری هایی که روی ستون فقرات تاثیر می گذارند، باعث درد نیز می شوند. زمانی که استخوان ضعیف است و خطر شکستگی مهره ها زیاد است، پوکی استخوان روی می دهد. بیماری های التهابی مانند التهاب مفصلی پسوریازیس و روماتیسم ستون فقرات می توانند باعث التهاب و درد در پایین کمر در هنگام حرکت یا استراحت شوند.

برخی مشکلات ستون فقرات در شب یا زمانی که نشسته اید یا دراز کشیده اید، ممکن است بدتر شوند. به علت فشار روی ستون فقرات ممکن است در حالت های بدنی خاصی درد افزایش یابد. بیماری های ذکر شده برخی از رایج ترین دلایلی را که ممکن است باعث خشکی کمر بشود را توضیح دهد.

اما بیماری های زمینه ای دیگر نیز می توانند در ایجاد درد موثر باشند. مثلا، همکاری با یک تیم متخصص و مجرب برای اینکه بفهمیم دلیل درد چیست (مثلا پوکی استخوان، آرتروز، سرطان، افسردگی، استعلام دخانیات، فیبرومیالژیا و دیگر عوامل مربوط به سبک زندگی) مهم می باشد.


مطالب پیشنهادی:

عوامل خطر در ایجاد آسیب های ورزشی

چه کنیم که عمر زانوهایمان بیشتر بشود؟

هر آنچه کفی طبی اختصاصی میتواند کمک کند

عوامل بروز احساس خشکی کمر
Scroll to top