رشته تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی چیست؟

رشته تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی چیست؟

رشته طب فیزیکی و توانبخشی به عنوان یکی از تخصص‌های جدید پزشکی مجموعاً به سه حوزه کاری تقسیم‌ میشود:

طب فیزیکی:

در این قسمت به تشخیص و درمان غیر جراحی اختلالات مربوط به فیزیک و ساختار بدن پرداخته می‌شود؛ مثل تشخیص علت و درمان درد های شانه، گردن، کمر، زانوها و.. که ناشی از انواع بیماری ها، آسیب ها یا اختلالات قامتی باشد.
متخصصین این رشته علاوه بر استفاده از روش‌های متداول دارویی از درمان‌های غیردارویی نظیر ورزش درمانی، لیزر درمانی، مگنت تراپی، شاک وِیو ، طب سوزنی، تزریقات موضعی و داخل مفصلی و… استفاده می‌کنند.

همچنین آموزش در جهت تغییر و بهبود سبک زندگی و پرهیز از عوامل خطر، استفاده از مانورهای دستی ، آموزش حرکات ورزشی تقویتی و کششی مناسب، استفاده از روش‌های گرمایی، سرمایی و الکتریکی درجهت کاهش درد و جلوگیری از پیشرفت بیماری، دستور طراحی و ساخت و آموزش استفاده از وسایل کمکی چون کفی‌های طبی، عصای مناسب ، اورتز ها ، پروتز ها و … در این حوزه انجام می گیرد.

طب الکترودیاگنوز:

این قسمت که شامل تستهای تشخیصی مثل نوار عصب و عضله (NCV/EMG) است با بررسی عضلات و اعصاب مشکوک، به تشخیص بیماری‌ها کمک می‌کند؛ مثل قطع یا گیرافتادگی اعصاب محیطی ، آسیب شبکه‌های عصبی، بیماری‌ دیسک های کمری، گردن و سیاتیک، بی حسی و مورمور شدن انگشتان و اندامها، ضعف عضلات و…

 طب توانبخشی:

که یکی دیگر از حیطه‌های کاری این رشته است به معنی بهبود و حفظ حداکثر عملکرد جسمی، روحی و اجتماعی فرد بیمار می باشد. در این بخش، افراد دچار ناتوانی‌های اکتسابی مانند سکته‌های مغزی و قلبی، بیماران ضایعه نخاعی و بیماران مبتلا به ناتوانی‌های مادرزادی (فلج مغزی) و.. مورد ارزیابی قرار گرفته و تلاش در جهت بهبود عملکرد و کیفیت زندگی آنها صورت می‌گیرد. بازتوانی ضایعات ناشی از آسیب‌های ورزشی و شغلی نیز در این قسمت انجام می‌شود.

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و الکترودیاگنوز (نوار عصب و عضله)

طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

دکتر مهدی احمدی – دکتر سمیرا عشاقی

جهت اطلاع از آدرس و ساعات کاری و تماس با ما به بخش تماس سایت مراجعه نمایید و تماس حاصل فرمایید.

رشته تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی چیست؟
Scroll to top