دستگاه بیوفیدبک چگونه به بیمار کمک میکند

دستگاه بیوفیدبک چگونه به بیمار کمک میکند | متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

دستگاه بیوفیدبک و کاربرد آن

دستگاه بیوفیدبک و کاربرد آن عملکرد یا فعالیت های بدنی ما به دو بخش ارادی و غیر ارادی تقسیم می شود ،

فعالیت های ارادی مانند حرکت دادن دست و پاهاست که به صورت آگاهانه روی آنها کنترل داریم . برخی از فعالیت های بدن است مانند نرخ ضربان قلب ، تنفس ، دمای بدن ، فشار خون ، درک از درد ، امواج مغزی و … که به صورت غیر ارادی کنترل می شوند.

همیشه روش های درمانی دارویی روش ایده آل درمان نیستند گاهی به دلایل مختلف مانند طولانی بودن پروسه درمان ، عوارض داروها ، هزینه آنها و … به دنبال روش های دیگری هستیم .

خوشبختانه یک تکنولوژی جدید توسط متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان وجود دارد که به مردم کمک می کند تا بتوانند کنترل برخی از این عملکردهای غیرارادی را  تا حدودی دردست گیرند که به این تکنولوژی بیو فیدبک گفته می شود.

یوفیدبک تراپی ، یک تکنیک ذهنی بدنی است که به مردم آموزش می دهد که چگونه فعالیت های فیزیولوژیک خود را تغییر دهند. در اصل این روش به افراد این توانایی را می دهد که یاد بگیرند بهتر پاسخ های غیرارادی بدنشان را کنترل و تنظیم کنند .

هدف از بیوفیدبک، درمان بیماری ها ، بهبود و جلوگیری از اختلالات و یا حتی ارتقای عملکرد فردی و دستیابی به عملکرد بهینه افراد می باشد.

دستگاه بیوفیدبک چگونه به بیمار کمک میکند | متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

 

انواع بیوفیدبک :

بیوفیدبک انواع مختلفی دارد که بسته به اینکه هدف آن بهبود یا ارتقای کدام عملکرد در بدن است به چند نوع تقسیم میشود:

نوروفیدبک :

یک فرمی ازبیوفیدبک است که در آن هدف تغییر و اصلاح امواج مغزی است. الکترودها در این روش روی سطح سر قرار میگیرند و فعالیت الکتریکی مغز EEG را ثبت می کنند.

الکترومایوگرافی (نوار عضله ):

در این نوع بیوفیدبک فعالیت الکتریکی عضلات ثبت می شوند . الکترودها روی سطح پوست در جایی که عضلات مورد نظر قرار دارند گذاشته می شود.

تغییرات نرخ ضربان قلب:

الکترودهای مربوط به بیوفیدبک تغییرات نرخ ضربان قلب،  برروی قفسه سینه ، لاله ی گوش و انگشت یا مچ دست قرار می گیرد تا تغییرات فاصله زمانی بین دو ضربان قلب متوالی را اندازه گیری کند.

بیوفیدبک HRV بین سیستم قلبی عروقی و سیستم های فیزیولوژیک بدن هارمونی ایجاد می کند و در نتیجه باعث ایجاد تاثیرات مثبت در بدن می گردد.

بیوفیدبک تنفس:

در این بیوفیدبک الگوی تنفسی و نرخ تنفسی ثبت می شود و الکترودها دور سینه و شکم قرار می گیرد. این بیوفیدبک به افراد می آموزد که چگونه با استفاده از عضلات شکم تنفس به صورت ریتمیک تر و عمیق تر تنفس کنند.

چه اختلال‌هایی توسط بیوفیدبک بهبود می‌یابند؟

اختلالات روان تنی، اختلالات اضطرابی و اختلالات نورولوژیک، بیماری‌هایی هستند که توسط بیوفیدبک هدف قرار می‌گیرند. بیوفیدبک در اختلال‌های روان تنی نظیر فشارخون بالا، سندرم روده تحریک پذیر باعث بهبودی علایم بیماران شده‌است. EEG بیوفیدبک (نوروفیدبک) نیز در اختلال نقص توجه و بیش فعالی و اختلالات اضطرابی مؤثر است. بیوفیدبک در طیف وسیعی از اختلالات کاربرد دارد.

کاربردهای بیوفیدبک :

این درمان عمدتاً در بیماری هایی به کار برده می شود که داروها در درمان موفق نیستند. بیوفیدبک برای کمک به درمان مشکلات اسکلتی عضلانی زیادی استفاده می شود از جمله:

  • بی اختیاری ادراری
  • کاهش ترمور در بیماری‌های مغز و اعصاب مثل MS و پارکینسون
  • بازآموزی عضله بعد از عمل جراحی انتقال تاندون
  • ریلکسیشن عضلاتی که دچار اسپاسم شده‌اند
  • انقباض عضلات مهار شده
  • درمان بعضی از مشکلات و دردهای مزمن

مکانیسم درمان با بیوفیدبک :

در این روش درمانی فرد می آموزد تا عملکرد سیستم اعصاب مرکزی را با فعالیت های جسمانی و روانی خود منطبق کرده و اعمال غیر ارادی همچون ضربان قلب و فشار خون خود را تحت کنترل درآورد.

در این روش درمانی حسگرهای الکتریکی به فرد متصل شده و اطلاعاتی از بدن فرد بر روی مانیتور نمایش داده می شود.

حسگرهای بیوفیدبک به فرد کمک می کند تا بتوانند عملکردهای بدن خود را تحت کنترل درآورد.

با استفاده از فیدبک های صوتی و تصویری فرد می تواند کنترل بهتری بر روی عملکرد اندام های بدن خود داشته باشد.

دستگاه بیوفیدبک چگونه به بیمار کمک میکند
Scroll to top