درمان پای ضربدری

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان | درمان پای ضربدری

نحوه‌ی درمان پای ضربدری

حالت ضربدری زانو‌ها به طور طبیعی در بسیاری از کودکان وجود دارد، در این مرحله توصیه می‌شود که کودک زیر نظر پزشک متخصص یاشد و وضعیت او به طور منظم ارزیابی شود. در صورتی که با رشد کودک و بالا رفتن سن او، حالت ضربدری زانو‌ها به خودی خود اصلاح نشود، لازم است مدالیته‌های درمانی خاصی برای اصلاح شکل پاها به کار گرفته شوند. همچنین درمواردی ممکن است با تشخیص و درمان علت زمینه‌ای بروز پای ضربدری، این مشکل را برطرف کرد.

در صورتی که وجود اختلالات تغذیه‌ای، بیماری‌های مفاصل یا سایر بیماری‌ها تشخیص داده شود، لازم است در ابتدا برای درمان آن‌ها اقدام شود. مکمل‌هایی مانند ویتامین D، ویتامین C، و سایر ویتامین‌ها و مواد معدنی ممکن است تجویز شوند.
سایر روش‌های درمانی عبارتند از:

بریس‌های مخصوص اصلاح زانوی ضربدری

ممکن است برای پشتیبانی بهتر از زانو‌ها و اصلاح زاویه قرارگیری زانوها و مچ پاها کفش‌های مخصوص، بریس‌های مخصوص استفاده در شب و دیگر ارتز‌ها تجویز شوند. بریس‌ها کمک می‌کنند که زاویه زانوها در حالت درستی قرار بگیرد و در نتیجه از ضربدری شدن زانو‌ها در روند رشد کودک جلوگیری می‌کنند و وضعیت قرار گیری پاها در هنگام ایستادن و شکل راه رفتن کودک را اصلاح می‌کنند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپیست با بهره‌گیری از برنامه‌های ورزشی و کششی مناسب با وضعیت و میزان انحراف پا ضربدری در بیمار به بهبود وضعیت و کاهش درد در بیماران کمک خواهند کرد.با تقویت عضلات پا،فیزیوتراپیست به بیمار کمک می‌کند تا بدن خود را در وضعیت صحیح قرار داده و از آسیب‌های آتی به خاطر ضربدری شدن پاها نیز جلوگیری کند.

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان | درمان پای ضربدری

حرکات اصلاحی برای پای ضربدری

تمرین اول برای اصلاح زانو ضربدری: بالا آوردن پا در حالت صاف
این حرکت برای تقویت عضلات جلوی ران است.

روی یک صندلی بنشینید و کف هر دو پارا روی زمین بگذارید. یکی از زانوهای خود را راست کنید و چند لحظه پایتان را در این حالت نگه دارید و سپس دوباره پایتان را پایین بیاورید.
به پشت بخوابید. در حالی که زانویتان را صاف نگه داشته‌اید، یکی از پاهایتان را بالا بیاورید. چند لحظه پایتان را در این حالت نگه دارید و سپس دوباره پایتان را پایین بیاورید.
تمرین دوم برای اصلاح زانو ضربدری: خم کردن زانو
این تمرین برای عضلات پشت ران مفید است.

بایستید و یکی از زانو‌های خود را خم کنید و پایتان را به سمت عقب ببرید به طوری که پایتان با لگن (باسن) شما تماس پیدا کند.
تمرین بالا را در حالتی اجرا کنید که بر روی شکم خوابیده‌اید.
تمرینات دیگری مانند اسکات نیمه، اسکات کامل (بشین پاشو)، حرکات اصلاحی با توپ و ورزش در آب نیز می‌تواند برای این مشکل مفید باشد اما لازم است زیر نظر یک متخصص انجام شود.

جراحی برای اصلاح پای ضربدری

در مواردی که بدفرمی ‌پاها بسیار شدید است و تا زمان بزرگسالی ادامه پیدا کرده است و یا در مواردی که یک مشکل یا بیماری خاص موجب بدفرمی ‌پاها شده است، ممکن است انجام جراحی برای اصلاح زانو ضربدری تجویز شود.

 


دکتر مهدی احمدی

دکتر سمیرا عشاقی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

جهت مشاهده صفحه اینستاگرام طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان کلیک کنید.


بیشتر بخوانید :

دیسک کمر چیست ؟

 عوامل ایجاد دیسک کمر

طب سوزنی در آرتروز زانو

طب سوزنی برای میگرن

تشخیص و درمان انحراف ستون فقرات

علت رگ به رگ شدن مچ دست

درمان رگ به رگ شدن مچ دست

زانو ضربدری و علت آن

علائم پا و زانوی ضربدری و عوارض آن

درمان پای ضربدری
Scroll to top