درمان پارگی و کشیدگی تاندون شانه

درمان پارگی و کشیدگی تاندون شانه | متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

تشخیص و درمان پارگی و کشیدگی تاندون شانه

در طول معاینه فیزیکی، پزشک روی قسمت های مختلف شانه شما فشار وارد می‌کند و بازوی شما را در موقعیت‌های مختلف حرکت می‌دهد. او همچنین قدرت عضلات اطراف شانه و بازوها را بررسی خواهد کرد. در ادامه این مطلب سایت متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان  به بررسی درمان پارگی و کشیدگی تاندون شانه خواهیم پرداخت.

در برخی موارد، ممکن است پزشک برخی آزمایشات تصویربرداری را توصیه کند، از جمله:

اشعه ایکس

اگرچه پارگی روتاتور کاف در اشعه ایکس نشان داده نمی‌شود، اما این آزمایش می‌تواند خارهای استخوانی یا سایر علل درد- مانند آروز را مشخص کند.

سونوگرافی

این نوع آزمایش از امواج صوتی برای تولید تصاویری از ساختارهای درون بدن شما، به ویژه بافت‌های نرم مانند ماهیچه‌ها و تاندون‌ها استفاده می‌کند، و ساختارهای شانه شما را در حین حرکت ارزیابی می کند. همچنین امکان مقایسه سریع بین شانه آسیب دیده و شانه سالم را فراهم می‌کند.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)

در این فناوری از امواج رادیویی و آهنربای قوی استفاده می‌شود. تصاویر به دست آمده تمام ساختارهای شانه را با جزئیات بسیار و دقیق نشان می‌دهند. کیفیت تصاویر تا حد زیادی به کیفیت تجهیزات مورد استفاده بستگی دارد.

مطالعه بیشتر : علائم انواع شکستگی مهره های کمر

درمان غیرجراحی برای پارگی و کشیدگی تاندون شانه

درمان‌های محافظه‌کارانه- مانند استراحت، یخ و فیزیوتراپی- گاهی اوقات تنها چیزی است که برای بهبودی آسیب روتاتور کاف لازم است. در صورت شدید بودن آسیب، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید.

استراحت

هنگامی که علائم پارگی تاندون شانه حاد است، به این معنی که علائم به صورت ناگهانی عود می‌کنند، ممکن است استراحت دادن به شانه برای رفع التهاب آسیب مفید باشد. با این حال، برخی از تمرینات ساده به شما این امکان را می‌دهند که شانه را به گونه‌ای حرکت دهید که به روتاتور کاف فشار وارد نشود و التهاب برطرف شود.

تحرک شانه ضروری است، چرا که در صورت عدم تحرک شانه، مبتلا به عارضه شانه یخ زده خواهید شد.

بررسی درمان های غیر جراحی صدا دادن مفصل شانه | متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

استفاده از یخ

به منظور تسکین درد و کمک به کاهش التهاب، می‌توان از یخ روی شانه استفاده کرد. یخ را می‌توان به صورت متناوب و همچنین بعد از فعالیت‌هایی که باعث درد شانه می‌شود، استفاده کرد. در حالی که بسته‌های یخ را می‌توان به راحتی در خانه تهیه کرد، برخی از افراد استفاده از بسته‌های یخی که مخصوص شانه ساخته شده‌اند را ترجیح می‌دهند که خاصیت خنک‌کنندگی یکنواخت برای شانه دارد.

اصلاح فعالیت

یادگیری روش‌های صحیح بکارگیری شانه می‌تواند فشار کمتری به عضلات روتاتور کاف وارد کند. روتاتور کاف تنها چهار ماهیچه از بسیاری از ماهیچه‌هایی که مفصل شانه را احاطه کرده‌اند، تشکیل می‌دهد.

فیزیوتراپیست می‌تواند به شما آموزش دهد که چگونه از سایر عضلات شانه استفاده کنید و کمتر به عضلات روتاتور کاف تکیه کنید.

فیزیوتراپی مهمترین مرحله در درمان پارگی و کشیدگی تاندون شانه است. تقویت عضلات روتاتور کاف برای حفظ عملکرد طبیعی شانه ضروری است. فیزیوتراپیست می‌تواند تمریناتی را برای کاهش و جلوگیری از عود درد شانه به شما آموزش دهد. فیزیوتراپیست همچنین می‌تواند درمان‌هایی را برای تسکین درد و التهاب از جمله اولتراسوند، تحریک الکتریکی و سایر درمان‌ها، به کار گیرد.

داروهای ضد التهاب

مصرف داروهای ضد التهابی می‌توانند در کنترل علائم پارگی تاندون شانه مفید باشند. داروهای ضد التهابی را می‌توان به طور منظم برای مدت کوتاهی مصرف کرد و سپس تنها در صورت بروز علائم پارگی روتاتور کاف از آنها استفاده کرد.

این داروها تنها باید تحت نظر ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی مصرف شوند، و اغلب به اندازه کافی علائم پارگی روتاتور کاف را تسکین می‌دهند.

تزریقات

در صورت موثر نبودن درمان‌های محافظه کارانه برای کاهش درد، پزشک ممکن است تزریق استروئید به مفصل شانه را توصیه کند، به خصوص اگر درد با خواب، فعالیت‌های روزانه یا فیزیوتراپی شما تداخل داشته باشد. در حالی که چنین تزریقاتی اغلب به طور موقت مفید هستند، اما باید با احتیاط از آنها استفاده کرد، زیرا می‌توانند به ضعیف شدن تاندون کمک کنند و در صورت نیاز، موفقیت جراحی را کاهش دهند.

صفحه اینستاگرام متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

درمان جراحی پارگی تاندون شانه

انواع مختلفی از جراحی‌ها برای تاندون شانه و کشیدگی در دسترس هستند، از جمله موارد زیر:

ترمیم تاندون آرتروسکوپی

در این روش، جراحان یک دوربین کوچک (آرتروسکوپ) و ابزار را از طریق برش‌های کوچک وارد می‌کنند تا تاندون پاره شده را دوباره به استخوان بچسبانند.

ترمیم تاندون باز

در برخی شرایط، ترمیم تاندون باز ممکن است گزینه بهتری باشد. در این نوع جراحی‌ها، جراح از یک برش بزرگتر استفاده می‌کند تا تاندون آسیب دیده را دوباره به استخوان بچسباند.

جابه‌جا کردن تاندون

در صورتی که تاندون پاره شده بیش از حد آسیب دیده باشد و نتوان آن را دوباره به استخوان بازو وصل کرد، جراحان ممکن است تصمیم بگیرند که از تاندون نزدیک به عنوان جایگزین استفاده کنند.

تعویض شانه

آسیب‌های بزرگ روتاتور کاف ممکن است نیاز به جراحی تعویض شانه داشته باشد. به منظور بهبود پایداری مفصل مصنوعی، یک روش ابتکاری (آرتروپلاستی معکوس شانه) قسمت توپی مفصل مصنوعی را روی تیغه شانه و قسمت سوکت را روی استخوان بازو نصب می‌کند.

پیشگیری از پارگی و کشیدگی تاندون شانه

در صورتی که در معرض خطر آسیب دیدگی روتاتور کاف هستید یا اگر در گذشته آسیب روتاتور کاف داشته‌اید، تمرینات تقویتی روزانه شانه می‌تواند به جلوگیری از آسیب بعدی کمک کند.

اکثر افراد عضلات جلوی سینه، شانه و بازو را تمرین می‌دهند، اما تقویت عضلات پشت شانه و اطراف تیغه شانه به منظور بهبود تعادل عضلات شانه نیز به همان اندازه مهم است. پزشک یا فیزیوتراپیست می‌تواند به شما در ایجاد یک برنامه ورزشی کمک کند.

 


مطالب پیشنهادی:

کشش یا تراکشِن ساون فقرات

آشنایی با آرتروز زانو

واریس چیست؟

درمان پارگی و کشیدگی تاندون شانه
Scroll to top