درد دنبالچه

درد دنبالچه

درد دنبالچه

? دنبالچه استخوانی مثلثی شکل است که در انتهای ستون مهره ها واقع شده است شامل سه تا پنج قسمت استخوانی است که توسط مفاصل و رباط ها سرجای خود قرار گرفته اند. ♦️اغلب بيمارانى كه از درد دنبالچه شاكى هستند كسانى هستند كه سابقه زمین خوردن روی باسن داشته و يا طولانى مى نشينند، كه منجر به التهاب و يا در رفتگى استخوان دنبالچه ميشود. ?‌ درد در زمان نشستن یا پس از آن ایجاد می گردد و سطح درد در این حالت بستگی به طول مدت نشستن دارد.

این مسئله رایج ترین مشکلی است که در نتیجه آسیب دیدگی دنبالچه ایجاد می شود.

در این حالت افزایش درد و حساسیت ایجاد شده در نتیجه نشستن در یک مدت طولانی ممکن است برای چند روز ادامه داشته باشد.
اين درد در دانش آموزانى كه ساعاتی از روز را روى نيمكت هاى چوبى می نشینند شایع است.

?از سایر علل درد دنبالچه می توان به ضربه مستقیم به ناحیه (لگد خوردن یا زمین خوردن روی باسن)، کشیدگی لیگامان های ساکروکوکسیژیال ، زایمان طبیعی، شکستگی استخوان دنبالچه، التهاب مفصل استخوان دنبالچه با خاجی، بدخیمی های مقعد یا انتهای ستون فقرات اشاره نمود.

◀️ در لمس و حرکت استخوان دنبالچه ( آخرین بند از ستون فقرات در بالای مقعد ) درد زیادی احساس می گردد و درد معمولا با نشستن تشدید می شود به طوریکه فرد مجبور است با یک سمت باسن بنشیند.

? با توجه به اینکه درد این منطقه می تواند به علت بیماری ها و بدخیمی های مقعد یا انتهای ستون فقرات بروز نماید افراد دچار علائم فوق می بایست جهت بررسی و تشخیص علل آن به پزشک مراجعه نمایند.

? تا زمان تشخیص بیماری فوق و درمان آن توسط متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ، افراد می توانند از بالشتک حلقوی(Doughnut Pillow) جهت تخفیف درد حین نشستن استفاده نمایند.

✳درمان درد دنبالچه:

– ماساژ – استفاده از تیوب (بالشتک حلقوی) برای نشستن
– ورزش های دنبالچه
– جا انداختن دنبالچه توسط پزشک از درون مقعد
– لیزر درمانی
– تزریق
– جراحی در صورت عدم پاسخ به درمان


بیشتر بخوانید:

خدمات طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

کف پای صاف

اهمیت ویتامین D

مگنت تراپی یا مغناطیس درمانی

درد دنبالچه
Scroll to top