خار پاشنه چیست؟

خار پاشنه چیست؟|متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

خار پاشنه چیست؟

خار پاشنه

یک زائده استخوانی است که از پایین پاشنه پا بیرون می‌زند، یعنی روی رباطی ایجاد می‌شود که از ابتدا تا انتهای کف پا کشیده‌ شده‌ است و استخوان پاشنه را به انگشت‌ها متصل می‌کند.

این عارضه به مرور زمان ایجاد می‌شود. بیشتر مردم تا زمانی که احساس درد نکنند نمی‌دانند که به آن مبتلا هستند. نکته جالب اینجا است که این زائده به خودی‌خود درد ندارد، بلکه زمانی که تیزی آن وارد بافت نرم کف پا می‌شود احساس درد می‌کنید.

اندازه این زائده استخوانی می‌تواند به ۲ سانتی‌متر برسد، اما لزوما همیشه با چشم غیرمسلح دیده نمی‌شود. در ادامه می‌توانید عکس خار پاشنه را مشاهده کنید:

"</p

صفحه اینستاگرام دکتر مهدی احمدی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

 

علائم خار پاشنه پا

علائم این عارضه معمولا شامل موارد زیر است:

  • درد (به خصوص هنگام راه رفتن یا دویدن)
  • التهاب
  • تورم در جلوی پاشنه پا
  • علاوه بر این، ممکن است زمانی که ناحیه آسیب‌دیده را لمس می‌کنید احساس گرما کنید یا بتوانید یک برآمدگی کوچک استخوانی را ببینید.

در بعضی موارد، هیچ علامتی ندارد و هیچ تغییری در بافت‌های نرم یا استخوان‌های اطراف پاشنه ایجاد نمی‌کند. بیشتر مردم از طریق تست‌های تصویربرداری یا آزمایش‌هایی که برای تشخیص سایر مشکلات پا انجام می‌شوند، می‌فهمند که به این عارضه مبتلا هستند.

عوارض خار پاشنه

بدون شک اختلال در راه رفتن مهم‌ترین عارضه این بیماری است. درد ناشی از این بیماری باعث می‌شود هنگام راه رفتن پوسچر مناسبی نداشته باشید. این امر به نوبه‌ خود به ستون فقرات فشار وارد می‌کند و می‌تواند زمینه‌ساز مشکلات دیگری باشد.


مطالب پیشنهادی :

درمان خارپاشنه

درمان التهاب فاشیای کف پا یا خار پاشنه

التهاب تاندون کف پایی (خارپاشنه یا پلانتار فاشئیت)
خار پاشنه چیست؟
Scroll to top