انواع کمر درد

انواع کمر درد | متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

انواع کمر درد

قسمت پشت بالاتنه یا همان کمر دارای مجموعه‌ای از ساختارهای درهم‌تنیده است.

این بخش شامل پنج مهره ستون فقرات کمری است که هر کدام از آنها توسط دیسک‌های ضربه گیر تقویت شده و توسط رباط‌ها در محل خود نگه داشته می‌شوند. ماهیچه‌های اطراف ستون فقرات از کمر پشتیبانی می‌کنند و توسط تاندون‌ها به ستون فقرات متصل می‌شوند. اعصاب از ستون فقرات عبور می‌کنند تا سیگنال‌ها را در سراسر بدن منتقل کنند.

قسمت پایین کمر بیشتر وزن بدن را تحمل می‌کند و برای همه نوع حرکات مهم است. کمر در تمامی حالات اعم از ایستادن، نشستن، راه رفتن و یا دراز کشیدن، در تحرک و راحتی نقش دارد.
با توجه به پیچیدگی قسمت تحتانی کمر و میزان وابستگی ما به آن، جای تعجب نیست که این نقطه مهم برای ایجاد درد است. از هر 10 نفر، هشت نفر 3 بار در طول زندگی خود دچار کمردرد می‌شوند و کمردرد یکی از دلایل اصلی مراجعه افراد به پزشک است.

کمردرد می‌تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد و ممکن است کوتاه مدت یا طولانی مدت باشد. در صورت جدی بودن، می‌تواند ناتوان کننده باشد و تقریباً در همه جنبه‌های زندگی روزمره، از جمله خواب اختلال ایجاد کند.

صفحه اینستاگرام دکتر مهدی احمدی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

 

چگونه با کمردرد بخوابیم؟

درد و خواب رابطه پیچیده‌ای دارند. درد می‌تواند خواب را مختل کند و خواب نامناسب می‌تواند احتمال درد فرد را افزایش دهد. علاوه بر این، یک موقعیت خواب یا تشک که از ستون فقرات کمری پشتیبانی نمی‌کند می‌تواند باعث تحریک یا تشدید درد کمر شود.

درک ارتباط بین خواب و کمردرد روش‌های جدیدی را برای یافتن راه‌های تسکین درد ارائه می‌دهد. خواب با کیفیت می‌تواند به پیشگیری یا کاهش کمردرد کمک کند و دانستن نحوه صحیح خوابیدن در صورت بروز مشکلات کمر می‌تواند به مقابله با درد کمک کرده و به بهبود کمک کند.

جهت اطلاع از خدمات متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان دکتر مهدی احمدی ، اینجا کلیک کنید.

انواع کمردرد

دو نوع اصلی کمردرد وجود دارد: حاد و مزمن.

  • درد حاد کمر : کوتاه مدت است و فقط چند روز تا چند هفته طول می‌کشد. این درد اغلب به یک رویداد یا آسیب قابل شناسایی مرتبط است. هنگامی‌که کمردرد کم می‌شود، هیچ اثری مداوم بر تحرک وجود ندارد.
  • درد مزمن کمر : به مدت سه ماه یا بیشتر ادامه می‌یابد. در بسیاری از موارد، این بیماری بدون ارتباط واضح با آسیب اولیه رخ می‌دهد.

کمردردی که به صورت حاد شروع می‌شود ممکن است مزمن شود. تخمین زده می‌شود که حدود 20 درصد موارد کمردرد حاد ادامه یافته و مزمن می‌شود.


مطالعه بیشتر:

اشکال مختلف شکستگی در مهره‌های کمر

روش های جا اندازی دیسک کمر

انواع کمر درد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top