انواع آسیب های دیسک کمر

انواع آسیب های دیسک کمر | متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

بررسی انواع آسیب های دیسک کمر

در این بخش از سایت دکتر مهدی احمدی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان انواع آسیب های دیسک کمر را مورد بررسی قرار می دهیم. آسیب های دیسک کمر می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • بیرون زدگی دیسکها
  • از دست دادن آب دیسکهای کمری
  • کاهش فاصله دیسکهای کمری

طور معمول چهار درجه آسیب در دیسک های کمری شامل موارد زیر است:

دیسک کمر درجه ۱:

در این مرحله مقدار جابجایی دیسک کمری خفیف می باشد. درد انتشاری وجود ندارد ، درد موضعی می تواند وجود داشته باشد.

دیسک کمر درجه ۲:

در این مرحله با توجه به اینکه مقدار بیرون‌زدگی دیسک می‌تواند به ریشه‌های عصبی که در پشت دیسک مهره وجود دارد و بیشتر شامل بخش های حسی می باشد تا حرکتی ، فشار وارد نموده و منشأ دردها و یا بی حسی ها و مورمور های اندامها شود.

علل بروز دیسک کمر در زنان و مردان چیست؟ | متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

دیسک کمر درجه ۳:

بیرون‌زدگی دیسک درجه سه به مراتب از دیسک درجه دو بیشتر بوده و دردها و بی‌حسی و مورمور شدن را در اندامها به مراتب از بیرون زدگی دیسک درجه دو بیشتر ایجاد می‌باشد.

صفحه اینستاگرام دکتر مهدی احمدی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان

دیسک کمر درجه ۴:

در بیرون زدگی دیسک درجه ۴ شدت علائم بیشتر بوده و بخش‌های حرکتی و رفلکسها کاهش قابل ملاحظه پیدا کرده و نتیجه درمان غیر جراحی برای بیمار مطلوب نبوده و اکثر این گونه موارد کاندید عمل های جراحی می باشند.

درجه فتق دیسک به شدت یا وسعت فتق دیسک کمر بستگی دارد. مرحله چهام فتق دیسک بین مهره ای شدیدترین مرحله است. پزشکان برای درمان افراد مبتلا به مرحله چهارم و همچنین مرحله سوم فتق دیسک کمر تکنیک های جراحی را توصیه میکنند. متاسفانه تکنیک های جراحی عوارض جانبی زیادی از جمله واکنش آلرژیک به بیهوشی، خونریزی،‌ التهاب، عفونت، جای زخم، فلج شدن و در برخی مواقع نیز مرگ به دنبال دارند. همچنین بیمار پس از جراحی به مراقبت ویژه نیاز دارد. برای اینکه درمان مراحل سوم و چهارم فتق دیسک کمر به درستی انجام شود لازم است درباره این وضعیت ها اطلاعات بیشتری داشته باشید.

برای درمان مرحله سوم فتق دیسک و همچنین پس از درمان مرحله چهارم به کمک تکنیک های جراحی میتوانید از فیزیوتراپی کمک بگیرید. دو مرحله آخر فتق دیسک کمر درمان های خاص خود را دارند. در فیزیوتراپی دیسک کمر از تکنیک های ویژه ای از جمله تمرینات ورزشی، طب سوزنی، اوزون تراپی و… استفاده میشود.


مطالب پیشنهادی:

درمان آسیبهای رباط صلیبی

علل و علائم کیست مینیسک

درمان های کیست مینیسک زانو آسیب دیده

انواع آسیب های دیسک کمر
Scroll to top